Ernest Bryll nie żyje. Janusz Kukuła: był dla mnie mistrzem

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2024 13:45
W wieku 89 lat zmarł Ernest Bryll - poeta, pisarz, tłumacz, dziennikarz, krytyk filmowy i dyplomata.  - Nauczył mnie wiary w siłę poezji i siłę języka polskiego, a także miłości do przymiotników i ptaków - mówił w Dwójce Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.
Ernest Bryll zmarł w wieku 89 lat
Ernest Bryll zmarł w wieku 89 latFoto: Jacek Konecki/PR
  • Ernest Bryll urodził się 1 marca 1935 roku w Warszawie.
  • Debiutował w 1958 roku tomikiem wierszy pt. "Wigilie wariata".
  • Informację o śmierci artysty przekazało Stowarzyszenie Pisarzy Polskich.

Ernest Bryll był cienionym poetą i prozaikiem. Zajmował się również pisaniem dramatów i słuchowisk radiowych, tłumaczeniami oraz krytyką filmową. W latach 1991-1995 pełni funkcję ambasadora RP w Irlandii. Był także autorem tekstów piosenek, z których chyba na plan pierwszy wybija się kolęda "Lulaj, lulaj Boże Dziecię" czy nieco prześmiewczy, z ogromną dozą dystansu do siebie samego, "Oj, gębo moja".

"Ernest Bryll dotykał w swoich wierszach najczulszych miejsc"

Warto wspomnieć, że pisarz był również cenionym dyplomatą, w latach 1991-1995 pełnił zaszczytną funkcję ambasadora RP w Irlandii. Z wszystkich tych dziedzin na plan pierwszy zdecydowanie wybijała się jednak poezja.

- Jego wiersze dotykają najczulszych miejsc, w każdym człowieku. Jeżeli otworzymy jego wiersze o uczuciach, o przemijaniu, o świętowaniu i radości życia, to przekonamy się, że to wszystko jest w nas, tylko nie potrafimy tego nazywać. Natomiast on to potrafił - podkreślał Janusz Kukuła, wspominając swojego zmarłego przyjaciela. 

Zobacz także:

- Kiedyś w jego domu bawiliśmy się w taką grę, ile przymiotników wymyślimy do różnych ważnych rzeczowników. Ktoś mądry przed nami powiedział, że rzeczownik zasługuje na najwyżej dwa przymiotniki. Ernest się z tego śmiał. Mówił, że każdy rzeczownik zasługuje na co najmniej 15 - mówił Janusz Kukuła.

Matura w Gdyni, studia w Warszawie i Łodzi

Lata młodości i szkolne spędził w Gdyni. Tam zdał maturę w II Liceum Ogólnokształcącym, ale już na studia przeniósł się do Warszawy, gdzie w 1956 roku ukończył Wydział Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Nie były to jedyne studia - następnie uczęszczał do studium wiedzy filmowej przy Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi.

Niedługo później, w 1958 roku, wydał swój pierwszy tomik wierszy pod tytułem "Wigilie wariata". Kolejnym był wydany dwa lata później "Autoportret z bykiem". Proza pojawia się w 1963 roku, było to "Studium", a rok później "Ciotka". Na pierwsze dramaty przyszło czekać nam do 1967 roku, były to "Ballady lipieckie", a rok później "Żołnierze" i "Rzecz listopadowa". Pierwsze tłumaczenie zaś pojawiło się w 1969 roku - "Gwiazdy spadające" pióra Otii Ioselianiego.

Laureat Honorowego Złotego Mikrofonu

Przez cztery lata Ernest Bryll był dyrektorem Polskiego Instytutu Kultury w Londynie, od 1978 do 1983 roku - kierownikiem artystycznym zespołu filmowego Silesia w Katowicach. Po rozwiązaniu tego zespołu został doradcą literackim zespołu filmowego "Oko". Później wyjechał do USA, gdzie dał serię wykładów i seminariów na licznych amerykańskich uniwersytetach. 

W 2016 roku otrzymał Honorowy Złoty Mikrofon Polskiego Radia. Zarząd publicznego nadawcy uhonorował go za "ogromny wkład w kształtowanie wyobraźni poetyckiej słuchaczy".

Posłuchaj
03:11 Dwójka Niedzielnik muzyczny kukuła 17.03.2024.mp3 Janusz Kukuła wspomina zmarłego Ernesta Brylla (Niedzielnik muzyczny/Dwójka) 

Artystę żegnać będziemy także w poniedziałkowym "Poranku Dwójki" (18.03).

POSŁUCHAJ ERNESTA BRYLLA O SWOICH PIERWSZYCH WIERSZACH: 

 

Źródło: serwis YiuTube.com / oficjalny kanał Polskiego Radia 

***

Przygotowała: Katarzyna Fitzwilliams

Data emisji: 17.03.2024

Godz. emisji: 13.00

Materiał wyemitowano w audycji "Niedzielnik muzyczny".

polskieradio.pl/pg/wmkor

Czytaj także

Ernest Bryll nie żyje. Poeta i prozaik zmarł w wieku 89 lat. Posłuchaj archiwalnych nagrań z głosem poety

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2024 10:30
Ernest Bryll zmarł w wieku 89 lat. Tworzył poezję, zajmował się również pisaniem dramatów, krytyką filmową. Ernest Bryll tłumaczył z irlandzkiego, jidysz i z czeskiego. Był częstym gościem na antenach Polskiego Radia. Pozostawił nam głębokie, poruszające i zabawne rozmowy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"To wspaniałe, co po sobie pozostawił". Prof. Anna Nasiłowska wspomina Ernesta Brylla

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2024 11:07
Zmarł Ernest Bryll. Poeta, dramatopisarz, dziennikarz, tłumacz i autor piosenek miał 89 lat. Był autorem wielu tomów poezji, między innymi "Wigilie wariata", "Autoportret z bykiem", "Sztuka stosowana", "Mazowsze", "Czasem spotykam siebie", "Adwent", a także tekstów widowisk i piosenek. Pisarka, poetka, literaturoznawczyni, prezeska Stowarzyszenia Pisarzy Polskich profesor Anna Nasiłowska podkreśla, że poezja była jego najważniejszą twórczością.
rozwiń zwiń