Australijska gorączka złota oczami Seweryna Korzelińskiego

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2014 17:00
- Korzeliński pojechał do Australii mając 51 lat. Jak na tamte czasy, był starcem. Nie nadawał się do pracy na polach złotonośnych. Zajął się więc wywożeniem ziemi do płukania złota, a potem drobnym handlem - tak o polskim podróżniku, który w 1851 roku przybył do Australii, opowiadał prof. Wiesław Olszewski.
Audio
  • Australijska gorączka złota oczami Seweryna Korzelińskiego (Atlas Polskich Podróżników/Dwójka)
  • Katarzyna Król o swojej wyprawie do Gruzji (Atlas Polskich Podróżników/Dwójka)
Seweryn Korzeliński
Seweryn Korzeliński Foto: Wikipedia/domena publiczna

Seweryn Korzeliński jest autorem "Opisu podróży do Australii". Z kolei bohater książki „Tomek w krainie kangurów” Alfreda Szklarskiego wspomina o Korzelińskim jako o podróżniku, którego opisy wyprawy na antypody dostarczyły wielu informacji na temat Australii.

- Do ogólnej literatury przedmiotu jego wspomnienia wniosły niewiele - oceniał dzieło Korzelińskiego prof. Wiesław Olszewski, historyk UAM w Poznaniu. - To opis typowy, tyle że polski. On trafiał do przeciętnego polskiego czytelnika - dodał.

Zanim podróżnik dotarł do Australii, przeszedł swoisty szlak bojowy. Uczestniczył w powstaniu listopadowym w latach 1830–31 oraz w powstaniu węgierskim w latach 1848–49. Służbę wojskową zakończył w stopniu majora. Do Australii przybył na wieść o odkryciu tam bogatych złóż złota.

- Dzięki nim kraj ten zwiększył znacznie swoje zasoby kapitałowe - opowiadał gość Bartosza Panka i Kuby Borysiaka. - Eksport kruszcu do Anglii sprawił, że Australijczykom łatwiej było uzyskać zabezpieczenie bankowe dla wszystkich operacji finansowych na kontynencie. Banki angielskie otwierały tam swoje filie. Z kolei banki lokalne zaczęły inwestować w gospodarkę. Dramatycznie wzrosła liczba ludności. Z miliona około 1860 roku do prawie trzech milionów w roku 1880 roku...

Więcej na temat Seweryna Korzelińskiego, który w Australii przebywał w latach 1852–56, pierwszej polskiej emigracji australijskiej oraz poszukiwania złota - w nagraniu audycji "Atlas polskich podróżników".

***

Gościem drugiej części audycji była Katarzyna Król, studentka Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UW, laureatka Diamentowego Granta za badania nad postsocjalizmem w Gruzji na przykładzie przemysłu herbacianego.

bch/mm

Zobacz więcej na temat: kajakarstwo podróże
Czytaj także

Polscy podróżnicy uczą się, jak działa państwo

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2014 10:20
– Wyjeżdżano, by nabrać ogłady, ale przede wszystkim: poznać inne państwa, ich ustroje – opowiadała w Dwójce dr Agata Roćko o podróżach przedstawicieli polskich elit XVIII wieku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Od Poznania do Poznania. Polska podróż dookoła świata

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2014 20:40
– Tadeusz Perkitny i Leon Mroczkiewicz mieli to, co mają wszyscy wielcy ludzie. Poznawanie świata było podstawowym celem ich bytu – mówił w Dwójce dr inż. Wojciech Kokociński o szalonej podróży wokół ziemskiego globu sprzed prawie 90 lat.
rozwiń zwiń