X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Australijska gorączka złota oczami Seweryna Korzelińskiego

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2014 17:00
- Korzeliński pojechał do Australii mając 51 lat. Jak na tamte czasy, był starcem. Nie nadawał się do pracy na polach złotonośnych. Zajął się więc wywożeniem ziemi do płukania złota, a potem drobnym handlem - tak o polskim podróżniku, który w 1851 roku przybył do Australii, opowiadał prof. Wiesław Olszewski.
Audio
  • Australijska gorączka złota oczami Seweryna Korzelińskiego (Atlas Polskich Podróżników/Dwójka)
  • Katarzyna Król o swojej wyprawie do Gruzji (Atlas Polskich Podróżników/Dwójka)
Seweryn Korzeliński
Seweryn Korzeliński Foto: Wikipedia/domena publiczna

Seweryn Korzeliński jest autorem "Opisu podróży do Australii". Z kolei bohater książki „Tomek w krainie kangurów” Alfreda Szklarskiego wspomina o Korzelińskim jako o podróżniku, którego opisy wyprawy na antypody dostarczyły wielu informacji na temat Australii.

- Do ogólnej literatury przedmiotu jego wspomnienia wniosły niewiele - oceniał dzieło Korzelińskiego prof. Wiesław Olszewski, historyk UAM w Poznaniu. - To opis typowy, tyle że polski. On trafiał do przeciętnego polskiego czytelnika - dodał.

Zanim podróżnik dotarł do Australii, przeszedł swoisty szlak bojowy. Uczestniczył w powstaniu listopadowym w latach 1830–31 oraz w powstaniu węgierskim w latach 1848–49. Służbę wojskową zakończył w stopniu majora. Do Australii przybył na wieść o odkryciu tam bogatych złóż złota.

- Dzięki nim kraj ten zwiększył znacznie swoje zasoby kapitałowe - opowiadał gość Bartosza Panka i Kuby Borysiaka. - Eksport kruszcu do Anglii sprawił, że Australijczykom łatwiej było uzyskać zabezpieczenie bankowe dla wszystkich operacji finansowych na kontynencie. Banki angielskie otwierały tam swoje filie. Z kolei banki lokalne zaczęły inwestować w gospodarkę. Dramatycznie wzrosła liczba ludności. Z miliona około 1860 roku do prawie trzech milionów w roku 1880 roku...

Więcej na temat Seweryna Korzelińskiego, który w Australii przebywał w latach 1852–56, pierwszej polskiej emigracji australijskiej oraz poszukiwania złota - w nagraniu audycji "Atlas polskich podróżników".

***

Gościem drugiej części audycji była Katarzyna Król, studentka Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UW, laureatka Diamentowego Granta za badania nad postsocjalizmem w Gruzji na przykładzie przemysłu herbacianego.

bch/mm

Zobacz więcej na temat: kajakarstwo podróże
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polscy podróżnicy uczą się, jak działa państwo

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2014 10:20
– Wyjeżdżano, by nabrać ogłady, ale przede wszystkim: poznać inne państwa, ich ustroje – opowiadała w Dwójce dr Agata Roćko o podróżach przedstawicieli polskich elit XVIII wieku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od Poznania do Poznania. Polska podróż dookoła świata

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2014 20:40
– Tadeusz Perkitny i Leon Mroczkiewicz mieli to, co mają wszyscy wielcy ludzie. Poznawanie świata było podstawowym celem ich bytu – mówił w Dwójce dr inż. Wojciech Kokociński o szalonej podróży wokół ziemskiego globu sprzed prawie 90 lat.
rozwiń zwiń