X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Polscy podróżnicy uczą się, jak działa państwo

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2014 10:20
– Wyjeżdżano, by nabrać ogłady, ale przede wszystkim: poznać inne państwa, ich ustroje – opowiadała w Dwójce dr Agata Roćko o podróżach przedstawicieli polskich elit XVIII wieku.
Audio
  • Polscy podróżnicy uczą się, jak działa państwo (Atlas polskich podróżników/Dwójka)
Polscy podróżnicy uczą się, jak działa państwo
Foto: Glow Images/East News

Bohaterem pierwszej audycji z letniego cyklu "Atlas polskich podróżników" był Michał Mniszech, XVIII-wieczny polityk, pedagog i prawnik. Mniszech w latach 1755-1756 towarzyszył ojcu w jego legacji do Stambułu. Studiował w Lozannie, Bernie i Orbe. W tym okresie (1762-1768) często podróżował, odwiedzając m.in.: Niemcy, Holandię, Anglię, Francję i Włochy.
– Ówczesne podróże miały cel edukacyjno-poznawczy, ale i, można powiedzieć, dyplomatyczny – wyjaśniała dr Agata Roćko. Podróż miała uczyć, w jaki sposób poruszać się na salonach europejskich, jak nawiązywać kontakty z elitami włoskimi czy francuskimi. Tak, aby wykorzystać to wszystko w przyszłej pracy obywatelskiej w kraju.
Każdy etap podroży Mniszcha był doskonale zaplanowany – zgodnie z prawidłami sztuki podróżowania ( ars apodemica ), według idei grand tour. Najistotniejsze oczywiście było dobrać dobry kierunek. – Włochy stały się w tych czasach najmodniejszym etapem podróży: można tu było nabrać ogłady i dobrego gustu – mówiła dr Agata Roćko.  
Jak podróżowano w dawnej Europie (od środków transportu począwszy, na miejscach na popas skończywszy)? Jak sobie radzono bez aparatów forograficznych? Co przywozili Polacy z europejskich wojaży?
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z dr Agatą Roćko.
A w audycji, którą prowadzili Kuba Borysiak i Bartosz Panek, również: Leonardo Masi o Polsce i o Florencji oraz pocztówka dźwiękowa z Wilna.

Michał
Michał Jerzy Wandalin Mniszech (1742-1806), fragm. portretu (przed 1806 r., autor nieznany). Fot. Wikipedia /domena publiczna

jp/mc

Zobacz więcej na temat: podróże polityka POLSKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Birma: najpiękniej jest tam, gdzie nie dojedziesz

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2013 14:10
Azjatycki kraj nadal jest trudno dostępny. Żaden taksówkarz, żaden kierowca zdezelowanego busa nie dowiezie Cię do jego najpiękniejszej części.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podróżnicy kontra TripAdvisor. Jak teraz z sukcesem pisać o dalekich wyprawach?

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2013 10:22
- Ja najwspanialsze podróże łączę z ogromnym poczuciem niepewności, lęku, bardzo wieloma niewiadomymi, nieprzygotowaniem do wyjazdu. To powoduje, że jest się otwartym na poznawanie, na nieprzewidziane - mówi Paulina Wilk, dziennikarka, podróżniczka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskich Brazylijczyków poznasz po nazwisku

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2014 18:00
Na południu Brazylii mieszka niezwykle liczna grupa osób polskiego pochodzenia. Skąd się tam wzięli? Czy poza nazwiskiem i korzeniami coś łączy je z Polską? Temat zbadała w reportażu "Listy Brazylia - Polska" Katarzyna Błaszczyk, która w Dwójce opowiedziała o swojej fascynującej podróży do kraju kawy.
rozwiń zwiń