X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Od Poznania do Poznania. Polska podróż dookoła świata

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2014 20:40
– Tadeusz Perkitny i Leon Mroczkiewicz mieli to, co mają wszyscy wielcy ludzie. Poznawanie świata było podstawowym celem ich bytu – mówił w Dwójce dr inż. Wojciech Kokociński o szalonej podróży wokół ziemskiego globu sprzed prawie 90 lat.
Audio
  • Od Poznania do Poznania. Polska podróż dookoła świata (Atlas podróżników polskich/Dwójka)
Od Poznania do Poznania. Polska podróż dookoła świata
Foto: Scott Rubin/Flickr/CC by 2.0 (fragm.)

Gdy inni tuż po studiach ścigali się o intratne posady, oni wyruszyli w podróż dookoła świata. Był wrzesień 1926 roku. Po prawie czterech latach Tadeusz Perkitny i Leon Mroczkiewicz wrócili do rodzinnego Poznania kupionym w Casablance fordem. Gazety donosiły, że podróżników wyniesiono z samochodu prawie na ramionach, wołając: "Niech żyją!". Tadeusz Perkitny po latach napisał książkę "Okrążmy świat raz jeszcze". Wyjaśnił w niej motywy, które kierowały młodymi absolwentami uczelni:

Co począć dalej, dokąd się udać, za co się uchwycić? Na żadne z tych pytań nie mamy odpowiedzi. Jedno jest tylko pewne, że o pchaniu wózków dziecięcych dookoła domu, tak samo jak o krowach i gęsiach - łącznie z małżonkami - przynajmniej przez dziesięć lat nie może być mowy. Jakieś dziwne, niezniszczone tęsknoty i głuche niepokoje nurtują nasze serca. (...) Jechać!, krzyczymy chórem obydwaj, jechać!, wszystko jedno dokąd, czemu, po co, na co - i za co.

Dr inż. Wojciech Kokociński, który znał obu podróżników, zaznaczył, że głównym celem ich wielkiej wyprawy dookoła świata była swoista kontynuacja studiów podjętych na Wydziale Leśnym Uniwersytetu Poznańskiego. – Chcieli na własne oczy zobaczyć lasy, przerób drewna na całym świecie, jeśli to będzie możliwe – mówił naukowiec. – Jednak, jak u każdego wielkiego turysty, kolejną myślą była chęć poznawania ludzi, przyrody i kontynentów – dodał.

O niezwykłej podróży, pięknej przyjaźni i pogoni za światem w najbliższym "Atlasie polskich podróżników" opowiadał także Michał Kruszona, dyrektor Muzeum Zamku w Szamotułach, a także podróżnik i autor książek podróżniczych.

Audycję prowadził Bartosz Panek.

mc/mp

Zobacz więcej na temat: podróże ŚWIAT
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Podróżując po wiedzę

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2013 13:05
- Bardzo ważnym elementem nowożytnego podróżowania były motywacje edukacyjne młodych ludzi - mówił w Dwójce prof. Wojciech Tygielski. "Ćwiczenia z myślenia" poświęcone były podróżom w XVI i XVII wieku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polscy podróżnicy uczą się, jak działa państwo

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2014 10:20
– Wyjeżdżano, by nabrać ogłady, ale przede wszystkim: poznać inne państwa, ich ustroje – opowiadała w Dwójce dr Agata Roćko o podróżach przedstawicieli polskich elit XVIII wieku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tylko w Benaresie można umrzeć naprawdę

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2014 12:00
– To bardzo ważne miejsce. Hindusi wierzą, że tylko śmierć w Benaresie zapewnia ostateczne wyzwolenie z tego, co trzyma nas na tym świecie i co sprawia, że się odradzamy – mówił w Dwójce prof. Maria Krzysztof Byrski, znawca historii i literatury Indii.
rozwiń zwiń