Od Poznania do Poznania. Polska podróż dookoła świata

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2014 20:40
– Tadeusz Perkitny i Leon Mroczkiewicz mieli to, co mają wszyscy wielcy ludzie. Poznawanie świata było podstawowym celem ich bytu – mówił w Dwójce dr inż. Wojciech Kokociński o szalonej podróży wokół ziemskiego globu sprzed prawie 90 lat.
Audio
  • Od Poznania do Poznania. Polska podróż dookoła świata (Atlas podróżników polskich/Dwójka)
Od Poznania do Poznania. Polska podróż dookoła świata
Foto: Scott Rubin/Flickr/CC by 2.0 (fragm.)

Gdy inni tuż po studiach ścigali się o intratne posady, oni wyruszyli w podróż dookoła świata. Był wrzesień 1926 roku. Po prawie czterech latach Tadeusz Perkitny i Leon Mroczkiewicz wrócili do rodzinnego Poznania kupionym w Casablance fordem. Gazety donosiły, że podróżników wyniesiono z samochodu prawie na ramionach, wołając: "Niech żyją!". Tadeusz Perkitny po latach napisał książkę "Okrążmy świat raz jeszcze". Wyjaśnił w niej motywy, które kierowały młodymi absolwentami uczelni:

Co począć dalej, dokąd się udać, za co się uchwycić? Na żadne z tych pytań nie mamy odpowiedzi. Jedno jest tylko pewne, że o pchaniu wózków dziecięcych dookoła domu, tak samo jak o krowach i gęsiach - łącznie z małżonkami - przynajmniej przez dziesięć lat nie może być mowy. Jakieś dziwne, niezniszczone tęsknoty i głuche niepokoje nurtują nasze serca. (...) Jechać!, krzyczymy chórem obydwaj, jechać!, wszystko jedno dokąd, czemu, po co, na co - i za co.

Dr inż. Wojciech Kokociński, który znał obu podróżników, zaznaczył, że głównym celem ich wielkiej wyprawy dookoła świata była swoista kontynuacja studiów podjętych na Wydziale Leśnym Uniwersytetu Poznańskiego. – Chcieli na własne oczy zobaczyć lasy, przerób drewna na całym świecie, jeśli to będzie możliwe – mówił naukowiec. – Jednak, jak u każdego wielkiego turysty, kolejną myślą była chęć poznawania ludzi, przyrody i kontynentów – dodał.

O niezwykłej podróży, pięknej przyjaźni i pogoni za światem w najbliższym "Atlasie polskich podróżników" opowiadał także Michał Kruszona, dyrektor Muzeum Zamku w Szamotułach, a także podróżnik i autor książek podróżniczych.

Audycję prowadził Bartosz Panek.

mc/mp

Zobacz więcej na temat: podróże ŚWIAT

Czytaj także

Podróżując po wiedzę

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2013 13:05
- Bardzo ważnym elementem nowożytnego podróżowania były motywacje edukacyjne młodych ludzi - mówił w Dwójce prof. Wojciech Tygielski. "Ćwiczenia z myślenia" poświęcone były podróżom w XVI i XVII wieku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polscy podróżnicy uczą się, jak działa państwo

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2014 10:20
– Wyjeżdżano, by nabrać ogłady, ale przede wszystkim: poznać inne państwa, ich ustroje – opowiadała w Dwójce dr Agata Roćko o podróżach przedstawicieli polskich elit XVIII wieku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tylko w Benaresie można umrzeć naprawdę

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2014 12:00
– To bardzo ważne miejsce. Hindusi wierzą, że tylko śmierć w Benaresie zapewnia ostateczne wyzwolenie z tego, co trzyma nas na tym świecie i co sprawia, że się odradzamy – mówił w Dwójce prof. Maria Krzysztof Byrski, znawca historii i literatury Indii.
rozwiń zwiń