REKLAMA

Jak Muratowicz polskiego króla u szacha Persji bronił

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2015 13:29
- Sefer Muratowicz musiał zwalczać czarny pijar moskiewski, że król Polski nic nie znaczy i jest nawet wasalem carów - opowiadali goście "Atlasu polskich podróżników".
Audio
  • Tajna misja Sefera Muratowicza (Atlas polskich podróżników/Dwójka)
Szach Persji Abbas I (po prawej) był twórcą nowoczesnego państwa perskiego. Panował od 1587 do 1629
Szach Persji Abbas I (po prawej) był twórcą nowoczesnego państwa perskiego. Panował od 1587 do 1629Foto: ninara, CC BY-SA 2.0, Wikimedia Commons

Bohaterem audycji był Sefer Muratowicz - ormiański kupiec, pochodzący z irańskiego Karahisar, który od 1596 roku handlował we Lwowie z Ormianami i był towarzyszem poselstw osmańskich do Polski. W 1601–1602 na polecenie Zygmunta III Wazy wybrał się na dwór szacha Abbasa I. 

Celem głównym zleconym Seferowi było dotarcie do miejsc, gdzie wytwarzano dywany, kobierce chusty, szable w celu zakupu tych towarów na potrzeby dworu. Król Zygmunt urządzał właśnie swoją warszawską siedzibę. Tymczasem Muratowicz przy okazji swojej misji ekonomicznej wplątał się w intrygi dyplomatyczne na najwyższym szczeblu. - Okazało się, że do szacha Abbasa nie dotarła odpowiedź polskiego króla w sprawie utworzenia koalicji antytureckiej. Rozwiązanie zagadki związane było z działaniami Moskwy... - opowiadali historycy Krzysztof Stopka i Andrzej Zięba.

***

Tytuł audycji: Atlas polskich podróżników

Prowadzi: Bartosz Panek

Goście: Krzysztof Stopka i Andrzej Zięba

Data emisji: 16.08.2015

Godzina emisji: 12.00

bch/jp

Czytaj także

Ewa Dzieduszycka. Polska hrabina w obronie indyjskich kobiet

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2015 17:00
- Była fantastyczną feministką. Wszędzie, gdzie była, zwracała uwagę na sytuację kobiet - podkreśliła wnuczka podróżniczki Ewy Dzieduszyckiej, która w 1911 roku wyruszyła do Indii.
rozwiń zwiń