X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ewa Dzieduszycka. Polska hrabina w obronie indyjskich kobiet

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2015 17:00
- Była fantastyczną feministką. Wszędzie, gdzie była, zwracała uwagę na sytuację kobiet - podkreśliła wnuczka podróżniczki Ewy Dzieduszyckiej, która w 1911 roku wyruszyła do Indii.
Audio
  • Rozmowy o polskiej podróżniczce - Ewie Dzieduszyckiej (Atlas polskich podróżników/Dwójka)
Czy sytuacja kobiet w Indiach zmienił się diametralnie od czasów Ewy Dzieduszyckiej?
Czy sytuacja kobiet w Indiach zmienił się diametralnie od czasów Ewy Dzieduszyckiej?Foto: pixabay

- To pierwsza Polka, która udokumentowała swój pobyt w Indiach książką - podkreślił socjolog prof. Krzysztof Podemski. - W przeciwieństwie do wielu wcześniejszych i późniejszych podróżników Ewa Dzieduszycka potrafiła docenić inną kulturę. Ale nie była też bezkrytyczna w duchu współczesnego multikulturalizmu - dodał.

Polska podróżniczka piętnowała więc ogromną i usankcjonowaną religijnie nędzę niższych warstw społecznych, praktykowana wciąż palenie wdów oraz szeroko rozumianą dyskryminację kobiet. Pamiętała przy tym, że Europa całkiem niedawno "odbiegła od niewoli haremu".

Ewa Dzieduszycka była czujną obserwatorką i zwracała uwagę na różne aspekty życia w odwiedzanych krajach. W Indiach odkryła między innymi... "piekło Mahometa"

***

Tytuł audycji: Atlas polskich podróżników

Prowadzi: Bartosz Panek

Gość: prof. Krzysztof Podemski (socjolog, Uniwersytet Adama Mickiewicza), Małgorzata Dzieduszycka-Ziemilska (wnuczka Ewy Dzieduszyckiej)

Data emisji: 2.08.2015

Godzina emisji: 12.00

mm/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gdy ludy Goga i Magoga niosły Europie Apokalipsę

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2015 16:00
- Wyprawa Jana di Piano Carpini oraz Benedykta Polaka uświadomiła Europejczykom, że Mongołowie to po prostu ludzie, choć groźni - opowiadał o pierwszym polskim podróżniku historyk Adam Krawiec.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polka, która poznała sekrety szamanów Syberii

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2015 16:00
– W Polsce jest zapomniana, a w Wielkiej Brytanii Marię Czaplicką wymienia się jednym tchem razem z Bronisławem Malinowskim – mówił antropolog dr Łukasz Smyrski z UW.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzego Lotha pionierska podróż po Afryce

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2017 15:31
- Ten polski geograf w 1929 roku przemierzył 31 760 km, z czego na ląd przypadało prawie 16 tysięcy kilometrów - mówił w audycji "Atlas polskich podróżników" afrykanista prof. Jan Milewski.
rozwiń zwiń