W Chile ciężkie książki ustawia się na najniższej półce

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2014 15:30
- Tematem, który często tutaj wypływa przy grillu, jest trzęsienie ziemi. Osoba, która nie miała z nim doświadczeń, czuje się w towarzystwie wyobcowana - o życiu codziennym w Chile w audycji "Słuchaj świata" opowiadali znawcy tego kraju.
Audio
  • W kraju kondora i huemala. Podróż do Chile (Słuchaj świata/Dwójka)
Efekty trzęsienia ziemi w Chile w lutym 2010 roku
Efekty trzęsienia ziemi w Chile w lutym 2010 rokuFoto: PAP/Ian Salas

Chilijczycy to ludzie wyjątkowo uroczy i wyjątkowo przystosowani przez naturę do stałego pomagania sobie nawzajem, ponieważ w kraju tym istnieje stałe zagrożenie trzęsieniami ziemi.

Tak w archiwalnym nagraniu z roku 1969 opowiadał polski publicysta i politolog Edmund Osmańczyk. Goście audycji "Słuchaj świata" potwierdzali, że do dziś to poczucie jedności i odpowiedzialności za innych w chwilach klęsk żywiołowych jest w Chilijczykach bardzo silne.
- Z jednej strony mają oni bardzo duży szacunek do trzęsień ziemi z racji niebezpieczeństwa, z drugiej chętnie opowiadają anegdoty na temat tego, kto co robił np. w trakcie wielkiego trzęsienia z roku 2010 - opowiadała Monika Trętowska, korespondentka Polskiego Radia w Chile. Ponieważ w kraju tym ziemia trzęsie się praktycznie codziennie, alert jest ogłaszany dopiero wtedy, kiedy wstrząsy przekroczą 7 stopni w skali Richtera.

- Wszystko w domach chilijskich poustawiane jest z myślą o tym, że w każdej chwili może przyjść silne trzęsienie ziemi - zauważał gość audycji. - Zaobserwowałam pewne zachowania, które pomagają w trakcie silnych wstrząsów: ciężkie rzeczy są stawiane na podłodze, np. ciężkie książki są na najniższej półce, szklane kieliszki są z kolei zabezpieczone taśmą albo gumką, żeby się nie rozbiły...

Trzęsienia ziemi to nie jedyne "atrakcje" czekające na turystów chcących zwiedzić Chile. O zapierających dech w piersiach widokach pustyni Atakama i krajobrazach Patagonii, które zdaniem prof Lecha Miodka przypominają Mazury, tyle że wzbogacone stożkami wulkanów - w nagraniu audycji.

Gośćmi Kuby Borysiaka i Bartosza Panka byli Lech Miodek z Centrum Studiów Latynoamerykańskich na UW, Lidia Sufisz z Proyect Domeyko oraz Monika Trętowska - korespondentka Polskiego Radia w Chile.

bch/jp

Zobacz więcej na temat: Chile podróże
Czytaj także

Afganistan – nieznane życie na marginesie polityki

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2014 13:00
– W ciągu dziesięciu lat siłom międzynarodowym nie udało się zapewnić bezpieczeństwa w Afganistanie i długo się jeszcze nie uda. Ale wbrew wizerunkowi kreowanemu przez media ten kraj nie jest jednolity – mówiła w Dwójce dziennikarka Maria Amiri.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dziś prawdziwych kibuców już nie ma...

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2014 10:00
Wielki żydowski przywódca Ben Gurion uważał, że najlepsi Żydzi mieszkają w kibucach. Dziś ta jedna ze sztandarowych instytucji życia społecznego w Izraelu powoli zamienia się w miejsce generujące przede wszystkich ruch turystyczny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Japonii pijany kierowca traci pracę

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2014 13:24
- Prawo pisane jest tam bardzo lapidarne i dość łagodne, istnieje za to rygorystyczny szereg norm zwyczajowych, których trzeba przestrzegać, jeśli chce się uniknąć poważnych konsekwencji – mówił w Dwójce Jacek Wan, znawca Japonii i tamtejszych zwyczajów.
rozwiń zwiń