Thomas Hampson . "Żyj szczęśliwie, słuchaj pieśni"

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2016 11:00
Rozmowa z wybitnym barytonem, który w marcu odwiedził Warszawę, by wystąpić na Festiwalu Beethovenowskim.
Audio
  • Rozmowa z Thomasem Hampsonem (Rozmowy o muzyce/Dwójka)
Thomas Hampson
Thomas HampsonFoto: Dario Acosta (materiały promocyjne)

Studiowałem nauki polityczne, bo ciekawiło mnie, dlaczego ludzie postępują tak, jak postępują. Humanistyka opowiada nam historię ludzkich działań. Na jeden paradygmat patrzymy przez różne pryzmaty. Gdy stało się to dla mnie jasne – ale co właściwie jest jasne dla młodego człowieka? – bardzo mi pomogło rozumieć świat. Mój nauczyciel śpiewu, który studiował u Lotte Lehman, dał mi podstawy techniczne, solidne jak skała. Kolejny nauczyciel, który długo towarzyszył mi w życiu zawodowym, Horst Günther, który zmarł w szacownym wieku 99 lat, kochał życie intelektualne, ale miał też za sobą 45 lat kariery scenicznej, wiedział, czym pachnie teatr. Nauczył mnie bardzo wiele.

Thomas Hamspon opowiedział także o swojej pracy nad postacią Króla Rogera, a przede wszystkim o swojej największej fascynacji, jaką jest interpretacja pieśni.

***

Tytuł audycji: Rozmowy o muzyce

Prowadzi: Aleksander Laskowski

Gość: Thomas Hampson (baryton)

Data emisji: 30.05.2016

Godzina emisji: 19.30

mm

Czytaj także

Jadwiga Rappé. Fortelem uniknęła pracy w szkole

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2015 15:00
- Wciąż śpiewam, ale moja uwaga nakierowana jest głównie na pracę z młodzieżą - mówiła wybitna alcistka o swoich noworocznych planach. Nie zawsze jednak Jadwiga Rappé podchodziła z takim entuzjazmem do pedagogiki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Neil Shicoff: nigdy nie jest się solistą

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2016 15:00
- Zawsze jest jakiś zespół: dyrygent, orkiestra, reżyser, producent, inni śpiewacy. To wszystko musi do siebie pasować - podkreślał znakomity śpiewak i pedagog, nowy dyrektor Teatru Michajłowskiego w Petersburgu oraz juror IX Konkursu Moniuszkowskiego.
rozwiń zwiń