Potańcówki z orkiestrą dętą na Roztoczu i Jazdowie

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2020 06:00
Gościem audycji był Filip Majerowski z Ambasady Muzyki Tradycyjnej, który zaprosił na niecodzienne wydarzenie taneczno-muzyczne.
Audio
  • Potańcówki z orkiestrami dętymi (Dwójka/Źródła)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Warszawsko-Lubelska Orkiestra Dęta postanowiła spróbować zagrać w formule dzielenia zespołu na dwie części i tym samym zagrać w Ambasadzie Muzyki Tradycyjnej gęściej ułożone sety muzyczne! 

- To nie jest wcale nowa formuła. Było to bardzo powszechną praktyką wśród większych orkiestr z Roztocza, gdzie orkiestry były rozsiane prawie w co drugiej wsi.  Z relacji muzyków z orkiestr z Łady z Radzięcina czy z Zaburza wiemy, że częstą praktyką dzielenia zespołu na dwie części była próba ogrania dwóch wesel na raz, często praktykowane, gdy był duży popyt na zamówienia orkiestrowe. Czasami, gdy wesele było długie, dwu, trzydniowe, to żeby rozsądniej gospodarować siłami. Stwierdziliśmy, że musimy się w takiej formule wypróbować - tłumaczył Filip Majerowski. – Ambasada Muzyki Tradycyjnej jest świetnym do tego miejscem, bo ma wymiary podobne do izb, w których kiedyś organizowano wesela.

Warszawsko-Lubelska Orkiestra Dęta powstała ponad dwa lata temu z inicjatywy kilku osób, które grały wówczas na instrumentach dętych. Zbiegło się to z czasem publikacji pierwszych archiwów orkiestrowych, wydanych na fonogramach z inicjatywy Krzysztofa Gorczycy. Pod wpływem tych nagrań zaczęto spisywać partytury i jeździć do muzykantów na wieś. Tak powstał ten kolektyw. To próba odtworzenia wiejskiej amatorskiej orkiestry dętej w miejskich warunkach.

Poza tym zaprosimy Państwa na Roztocze; do Zdziłowic i Zagród, gdzie w najbliższy weekend odbędą się dwie imprezy taneczne, na których zagrają Orkiestry ze Zdziłowic i Goraja, Bonanza, Kapela Butrynów i inni.

***
 
Tytuł audycji: "Źródła" 

Prowadził: Kuba Borysiak

Gość:  Filip Majerowski (Ambasada Muzyki Tradycyjnej)

Data emisji: 12.02.2020

Godzina emisji: 15.15

gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Spotkanie z mistrzami z Radomskiego i Stefanem Maziarczykiem

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2019 06:00
- Muzyka ludowa to nigdy nie zginie, była, jest i będzie - mówił w audycji w archiwalnej rozmowie nieodżałowany muzyk Piotr Gaca. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kazimierz Kolasa - akordeonista jakich mało

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2020 11:15
W "Źródłach" spotkaliśmy się z Kazimierzem Kolasą z Nikisiałki Dużej w Świętokrzyskiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zwyczaje kolędnicze Żywiecczyzny

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2020 09:00
W "Źródłach" spotkaliśmy się z muzykiem ludowym i gawędziarzem Antonim Gluzą ze Szczyrku. W audycji słuchaliśmy także rozmowy z Janem Łobozem, wieloletnim organizatorem Godów Żywieckich.
rozwiń zwiń