Jazz.PL. Filip Żółtowski: idziemy w stronę muzyki bardziej nowoczesnej

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 13:00
- Na koncercie można spodziewać się połączenia jazzu z hip-hopem i muzyką elektroniczną, nie zabraknie oczywiście podstawy muzyki jazzowej, którą jest improwizacja - tak na piątkowy (22.10) występ swojej formacji zapraszał do Polskiego Radia Filip Żółtowski.
Filip Żółtowski Quartet
Filip Żółtowski QuartetFoto: materiały prom.

1200x660-art-Jazz-Filip-Żółtowski-Quartet.jpg
Debiutancka płyta Filip Żółtowski Quartet. Transmisja koncertu

Filip Żółtowski Quartet zagra w piątek (22.10) w Studiu S3 w ramach cyklu "Jazz.PL" i zaprezentuje materiał ze swojej debiutanckiej płyty pt. "Humanity". Album ten jest połączeniem muzyki jazzowej z elektronicznymi brzmieniami inspirowanymi producentami znanymi ze sceny muzyki pop czy EDM (np. Flume, Medasin), a także hip-hopowymi beatami w stylu produkcji Jamesa Yanceya (J.Dilla).

Posłuchaj
06:15 Dwojka_Wybieram_Dwojke 2021_10_20-16-13-50.mp3 Filip Żółtowski zaprasza na swój koncert w ramach cyklu Jazz.PL (Wybieram Dwójkę)

To, co wyróżnia Filip Żółtowski Quartet, to nieco nietypowe instrumentarium. - Pozbyliśmy się basu, daliśmy tę fuchę pianiście, musi on grać na dwóch instrumentach, bo oprócz fortepianu jest to syntezator basowy moog. To definiuje brzmienie naszej muzyki, idzie to w stronę muzyki bardziej nowoczesnej - wyjaśniał w "Wybieram Dwójkę" Filip Żółtowski.

EABS 1200 Piwowarski Cezary.JPG
EABS w cyklu Jazz.PL [ZOBACZ WIDEO]

Skład zespołu to: Filip Żółtowski (trąbka), Szymon Zawodny (saksofon), Wojtek Wojda (fortepian/moog) i Mikołaj Stańko (perkusja). Są to młodzi przedstawiciele trójmiejskiego środowiska jazzowego, którzy wspólnie studiują. 

- Jeszcze przed studiami znałem się z Wojtkiem i Mikołajem, poznaliśmy się na warsztatach w Puławach, jak większość sceny jazzowej. Myślę, że każdy z nas był kiedyś na warsztatach w Puławach bądź w Chodzieży - podkreślał Filip Żółtowski.

Czytaj także:

Muzyk zdradził, że obecnie jest na wymianie studenckiej w Amsterdamie, co utrudnia kontakt z pozostałymi członkami zespołu, ale za to daje wiele ciekawych doświadczeń.

- Mam styczność z wieloma kulturami, nie spodziewałem się, że spotkam tylu ludzi z różnych krajów, tylu muzyków jazzowych. Największym szokiem jest dla mnie liczba studentów. Jest tu 400 osób, które studiują samą muzykę jazzową, u nas 400 osób jest na całej uczelni - przyznał muzyk.

Jednocześnie dodał, że polskie środowisko jazzowe jest jednak bardziej otwarte i mniej konserwatywne niż to, z którym zetknął się w Amsterdamie. - Pozwala ono wypłynąć takim muzykom jak my, a przecież średnio mamy po 25 lat. To jest megaprzyjemne, że możemy wystąpić na scenie Polskiego Radia i grać na festiwalu Jazz Jantar, będąc tak młodymi muzykami - zapewnił Filip Żółtowski.

Filip Żółtowski Quartet wystąpi w piątek, 22 października w Studiu S3 Polskiego Radia, a koncert ten będzie dostępny również – w formie streamingu wideo – na Facebooku, kanale YouTube stacji i stronie dwojka.polskieradio.pl. Początek o godz. 18.00.

Zobacz wszystkie koncerty z cyklu Jazz.PL >>>

***

Rozmawiał: Roch Siciński

Gość: Filip Żółtowski (lider Filip Żółtowski Quartet)

Data emisji: 20.10.2021

Godzina emisji: 16.10

Materiał wyemitowano w audycji Wybieram Dwójkę.

Czytaj także

Jazz.PL. Janusz Grzywacz: nie graliśmy tego przez 45 lat

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2021 19:21
- Musimy spróbować to odtworzyć. Łatwo nie będzie, bo wtedy mieliśmy młodsze paluszki do śmigania po klawiszach czy po strunach. Nie ma też z nami Pawła Ścierańskiego, który w dość charakterystyczny sposób używał wtedy gitary. Najważniejsze, żeby znaleźć to brzmienie, a zagramy to, co w tej chwili czujemy i lubimy - mówił lider zespołu Laboratorium przed koncertem w ramach cyklu "Jazz.PL".
rozwiń zwiń