REKLAMA

Starzy i młodzi

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2022 16:00
O jakich starych i młodych chodzi? Tym razem Andrzej Bieńkowski zestawia nagrania mistrzów dawnej wiejskiej gry z młodymi muzykami, którzy na tych konkretnych mistrzach się wzorują i są niejako spadkobiercami ich repertuaru oraz stylu.
Audio
Leon Lewandowski w Jagodzińcu, 2015 rok.
Leon Lewandowski w Jagodzińcu, 2015 rok.Foto: Mateusz Raszewski

Taki zabieg pozwala dokonać swego rodzaju analizy porównawczej, na ile gra uczniów jest odwzorowaniem gry mistrzów. Bo ten problem na linii starzy - młodzi inaczej na pewno wyglądał 10 czy 20 lat temu. Nadal pojawiają się głosy, że dzisiaj muzyka tradycyjna to tylko powielanie czegoś, kalka z tego, co było. Andrzej Bieńkowski zadaje więc pytanie: jak dzisiaj wygląda kontynuowanie starej tradycji?

Aby to nakreślić, w audycji sięgnął do nagrań Muzyki Odnalezionej, dokonanych w latach 1980-2020. W tym czasie przewinęło się kilka pokoleń muzyków wiejskich. Ta muzyka ewoluuje! Każde pokolenie, nawet jeśli gra ten sam repertuar i nawet jeśli próbuje grać ortodoksyjnie, zgodnie ze wzorem ojców, to się to nie udaje, bo duch czasów jest tak silny, że muzyka jest inna - mówił w audycji, podając za ilustrację muzyczną nagrania mistrzów i młodych, wśród których byli: Michał Rydz z Sadykierza, zespół Młoda Harta z Piątkowej w Rzeszowskiem, tradycyjny śpiew w wykonaniu Zofii Plaskoty ze wsi Brogowa, WoWaKin Trio, Leon Lewandowski z Kaliskiego, Juliusz Kublik czy Józef Piecyk ze Rdzuchowa.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadził: Andrzej Bieńkowski

Data emisji: 6.12.2022

Godzina emisji: 15.15