DCz #653. Claudio Arrau - gigant fortepianu

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2023 15:40
- Arrau obserwował wszystkie etapy rozwoju fonografii. Zaczął nagrywać w epoce akustycznej, tubowej. Mamy pierwsze nagrania – to był Chopin – potem były nagrania elektryczne, był mikrofon, który wprowadzono do studiów około roku 1925 (...).  Potem cała, nazwijmy to, nowożytna historia fonografii, czyli epoka mono i epoka stereo. I te ostatnie nagrania, które powstały w marcu 1991 roku w Szwajcarii, niedługo przed śmiercią artysty - mówił o chilijskim pianiście Claudio Arrau Przemysław Psikuta.
Bohaterem Dużej czarnej był Claudio Arrau - światowej sławy chilijski pianista
Bohaterem "Dużej czarnej był Claudio Arrau - światowej sławy chilijski pianistaFoto: shuttesrstock/Shutterstock/Joaquin Corbalan P

DCz #652. Claudio Arrau - filozof fortepianu. POSŁUCHAJ pierwszej części audycji >>>>

Cudowne dziecko

Arrau przyszedł na świat w Chillon. Pochodził ze szlacheckiego rodu o szkockich korzeniach. Jego przodkowie przybyli do Chile z Hiszpanii. Po raz pierwszy nasz bohater wystąpił publicznie w wieku 5 lat, czym zyskał sobie sławę cudownego dziecka.

Pięknie i elegancko

Przeżył niemal cały XX wiek, co pozwoliło mu przejść przez dynamiczne zmiany w fonografii, od tuby do cyfry. Chociaż ostatnie nagrania Arraua realizowane były już w technice cyfrowej, odczucie przy słuchaniu na to nie wskazuje. - To brzmi bardzo pięknie, elegancko. Dźwięk jest okrągły, bardzo ciepły - podkreślił Paweł Bagnowski. - Tak zresztą jak wyglądała pianistyka ostatnich lat Claudia Arraua. 

Zachowało się sporo nagrań, dzięki czemu można pokusić się porównania jego pianistyki z różnych okresów. Ważne w tym zbiorze są wykonania dla wytwórni Philips Records. - Limitowana edycja ukazała w marcu 2018 roku – 80 płyt kompaktowych - zaznaczył Przemysław Psikuta. - Znakomicie przygotowanych od strony warstwy dźwiękowej - dodał.

Wątki polskie

W karierze Arraua nie zabrało wątków polskich. - Były przyjazdy do naszego kraju i nagrania, chociażby z Witoldem Rowickim - podkreślił Przemysław Psikuta.

- Claudio Arrau występował w Świnoujściu, w tamtejszej sali koncertowej czy w cesarskich uzdrowiskach Heringsdorfie, Ahlbecku - opowiadał Paweł Bagnowski. - Kto by pomyślał, że tam będzie światowej sławy pianista występował? Już wtedy był światowej sławy, bo przypomnijmy, że  już w 1918 roku 15-letniego Arraua notowało hasło w leksykonie pianistycznym wydanym w Niemczech.


Posłuchaj
117:19 2023_02_25 13_01_14_PR2_Duza_czarna.mp3 DCz #653. Claudio Arrau - gigant fortepianu (Duża czarna/Dwójka)

 

 ***

Tytuł audycji: Duża czarna (#653)

Prowadził: Przemysław Psikuta

Gość: Paweł Bagnowski

Data emisji: 25.02.2023

Godzina emisji: 13.00

Czytaj także

DCz #568 Nadezhda Golubovskaya & Rosina Lhevinne

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2021 13:00
- Obie artystki łączy to, że niemal zupełnie o nich zapomniano. Golubovskaya jako pierwsza z pianistek pokazała inny wymiar Mozarta, głęboki, niemal filozoficzny - mówił Mieczysław Stoch, gość Dwójki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

DCz #649. Huberman i Friedman - splecione losy mistrzów

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2023 15:30
Obaj urodzili się w 1882 roku, a ich drogi zawodowe niejednokrotnie się przecinały. Bohaterami audycji byli skrzypek Bronisław Huberman oraz pianista Ignaz Friedman.
rozwiń zwiń