Kammerakademie Potsdam i trzy symfonie Beethovena

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2023 15:00
W audycji słuchaliśmy m.in. nagrań trzech symfonii Ludwiga van Beethovena - I, II i VII w wykonaniu Kammerakademie Potsdam pod dyrekcją Antonella Manacordy.
Okładka płyty Ludwig van Beethoven -Symfonie(I, II i VII), wyk:Kammerakademie Potsdam, Antonello Manacorda (Sony)
Okładka płyty Ludwig van Beethoven - Symfonie (I, II i VII), wyk: Kammerakademie Potsdam, Antonello Manacorda (Sony)Foto: Mat. pras.

Ten 51-letni włoski kapelmistrz rozpoczynał karierę jako skrzypek, później - za namową Claudia Abbado, został koncertmistrzem Gustav Mahler Jugendorchester. Wreszcie w 1997 roku wspólnie z Abbado i przyjaciółmi, ufundował słynną Mahler Chamber Orchestra, gdzie także pełnił funkcję koncertmistrza.

Jego pasją przez wiele lat była opera, Manacorda ma na swoim koncie kilka znaczących premier w teatrach europejskich m.in. w Bambergu, Lyonie i Mediolanie, ale ostatecznie największy sukces osiągnął po objęciu kierownictwa Kammerakademie Potsdam. W 2015 roku pismo Echo Klassik nagrodziło Mancordę i orkiestrę za nagranie symfonii Franciszka Schuberta.

W ostatnich latach nadal wiele miejsca w jego karierze zajmuje opera ale nie przeszkadza to w dalszej owocnej współpracy z Kammerakademie Potsdam, czego świetnym przykładem jest ów podwójny beethovenowski album.     

[mat. pras.]

Ponadto w audycji słuchaliśmy następujących płyt:

  • Chromatophonic Trio (Chopin University Press)
  • Debussy – Early and Late Piano Pieces, wyk: Steven Osborne (Hyperion)
  • Kalevi Aho – Sonaty akordeonowe, wyk: Mateusz Stankiewicz (Chopin University Press)

Posłuchaj
59:06 2023_01_22 15_00_04_PR2_Plytomania.mp3 Kammerakademie Potsdam i trzy symfonie Beethovena (Płytomania/Dwójka)

 

***

"Płytomania" to magazyn fonograficzny Jacka Hawryluka.

Światowe przeboje oraz płytowe białe kruki w recenzjach m.in. Kacpra Miklaszewskiego, Pawła Bagnowskiego i Marcina Gmysa. Wywiady z międzynarodowymi gwiazdami oraz polskimi debiutantami. Dla melomanów – pozycja obowiązkowa.

***

Tytuł audycji: Płytomania

Prowadził: Jacek Hawryluk

Data emisji: 22.01.2023

Godzina emisji: 15.00

mg

Czytaj także

DCz #624. Maria Callas i jej 20 koncertowych płyt

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2022 16:00
- Maria Callas z płyt włoskich, 2 duże boksy, 10-płytowe, w sumie 20 płyt - tak prowadzący Przemysław Psikuta zapowiedział temat audycji. Tym razem słuchaliśmy nagrań niezwykłej sopranistki wydanych pod tytułem "La donna, la doce, la diva".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dawid Karpiuk: chciałbym kiedyś zrobić ponury, altcountrowy album

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2022 17:29
Dawid Karpiuk, lider zespołu Dziwna wiosna, wydał solowy debiut i tym samym dołączył do ekipy odpowiedzialnej za film "Johnny". 
rozwiń zwiń