Andrzej Szadejko o festiwalu ORGANy PLUS+: mamy coraz większe możliwości

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2024 16:00
- Te koncerty oczywiście są dla melomanów, ale także i dla artystów. Ci artyści mają z tego bardzo dużą frajdę. Mamy coraz większe możliwości, żeby realizować projekty, których w innych miejscach po prostu zrobić nie można - mówił Dwójce dyrektor zakończonego już festiwalu ORGANy PLUS+.
Prof. Andrzej Szadejko
Prof. Andrzej SzadejkoFoto: mat. pras.
  • W Gdańsku zakończył się dziesiąty festiwal ORGANy PLUS+.
  • Program 2 Polskiego Radia był patronem medialnym wydarzenia.
  • Zapraszamy do wysłuchania reportażu podsumowującego festiwal. Jego autorem jest Jan Kanty Zienko.

Muzyka XVII-wiecznego Królewca, współczesne kompozycje na akordeon i organy oraz neoromantyczne chóry zabrzmiały w Gdańsku pod hasłem "Moderna". Program obejmował utwory od baroku po współczesność. Za nami dziesiąty, jubileuszowy festiwal ORGANy PLUS+. 

ORGANy PLUS+ - frajda dla artystów

Punktem wyjścia i wspólnym mianownikiem wszystkich występów były organy, które wystąpiły w połączeniu z różnymi instrumentami i czy głosem ludzkim.

- Wielu artystów, którzy występują na naszym festiwalu, proponuje nam program, bo wie, że mamy takie warunki, w których możliwa jest realizacja programów, które są niewykonalne w innych miejscach. Są też sytuacje, że artyście zagrali jakiś program gdzieś indziej, a u nas na festiwalu mogą to zrobić z wykorzystaniem takiego samego instrumentarium, takiej samej przestrzeni, takiego samego układu wykonawców - wyjaśniał pomysłodawcą i dyrektor wydarzenia prof. Andrzej Szydełko. - Te koncerty oczywiście są dla melomanów, ale także i dla artystów. Ci artyści mają z tego bardzo dużą frajdę - zapewnił.

Jan Kanty Zienko w swoim reportażu rozmawiał także o manierystycznych organach w kościele św. Trójcy, belgijskim projekcie muzycznym Dyniowa Chatka zespołu Hathor Consort oraz przyjaźni pomiędzy akordeonistami.

Program 2 Polskiego Radia był patronem medialnym wydarzenia.


Posłuchaj
28:28 [i] Gdańsk Organy Plus_01.mp3 Andrzej Szadejko o festiwalu ORGANy PLUS+ (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

  

Organy w centrum uwagi

Pośród niezliczonych wydarzeń organowych w Gdańsku, na Pomorzu, w Polsce i na świecie festiwal stał się jedną z najważniejszych scen prezentujących żywe, nowe i pogłębione interpretacje muzyki dawnej, w której organy stanowią ważny komponent.

Dziesięć lat festiwalu ORGANy PLUS+® to 90 autorskich koncertów z udziałem 905 artystów z 24 krajów, w tym 32 debiuty i 48 premier muzycznych, kursy, panele dyskusyjne, wykłady. Słowem udało się w Gdańsku stworzyć międzynarodowy format, który nie tylko jest atrakcyjny dla melomanów i adeptów sztuki muzycznej, ale również umożliwia artystom z wielu krajów realizację swoich marzeń twórczych.

W jubileuszowym roku 2024 stu czterdziestu artystów z sześciu krajów europejskich w trakcie jedenastu tematycznych koncertów przedstawiło utwory trzydziestu dwóch kompozytorów, w tym wiele nie tylko po raz pierwszy w Polsce, ale również na świecie.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Autor reportażu: Jan Kanty Zienko

Data emisji: 28.05.2024

Godzina emisji: 21.30

mgc/wmkor

Czytaj także

"Koncert na dwa M - muzyka i marzenia" - reportaż Hanny Bogoryja-Zakrzewskiej

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2018 21:00
Opowieść o dojrzewaniu i samotności, gdy się idzie własną drogą. Barwna dźwiękowo opowieść o Filipie Presseisenie, organiście.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Świat zaklęty w piszczałkach - reportaż Grażyny Wielowieyskiej

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2019 12:00
Tak jak malarz barwami, stara się upiekszyć swoje dzieło, tak każdy organmistrz stara się o to, żeby barwami głosu stworzyć, jak najlepszy instrument.
rozwiń zwiń