Polskie Radio
Section05
Jan Kanty Zienko

Witold Gombrowicz - dziewictwo, honor i gender w "Pamiętniku z okresu dojrzewania"

- W tym opowiadaniu ja mam wrażenie, że właśnie to gra: czym jest właściwie ta cnota i dlaczego ona tak bardzo się różni dla mężczyzn i dla kobiet? Mam wrażenie, że to jest opowiadanie, w którym rzeczywiście Gombrowicz zastanawia się nad tym, czym właściwie jest ta kulturowa różnica płci - mówił o debiutanckiej twórczości Witolda Gombrowicza dr hab. Błażej Warkocki w audycji "Alfabet Gombrowicza".
Zobacz więcej na temat:  Witold Gombrowicz literatura Dwójka książki opowiadanie

"Otwarty Jazdów" - Rotacyjny Dom Kultury dla wszystkich

- To jest właściwie takie utopijne miejsce w centrum Warszawy, obok ulicy Wiejskiej. W 27 drewnianych domkach zbudowanych w 1945 roku funkcjonuje miejska wioska. Ludzie chcą tworzyć tę przestrzeń w zupełnie inny, oddolny sposób, wspólnie decydować o jej przyszłości. Partnerstwo Otwarty Jazdów to zrzeszenie 26 organizacji, które od 10 lat tworzą oddolne centrum kultury - mówiła Anna Woźniak-Biriukova z sekretariatu Rotacyjnego Domu Kultury Śródmieście na Osiedlu Jazdów.
Zobacz więcej na temat:  organizacje pozarządowe Otwarty Jazdów Dwójka KULTURA społeczeństwo obywatelskie społeczne zaangażowanie ngo

Aleksander Fredro - humorysta i satyryk. "Ten humor odsłania zupełnie inne sensy"

- Zabawa konwencją jest u Fredry bardzo wyraźna, ale z drugiej strony tu i ówdzie przebłyskuje pewna taka wrażliwość libertyna raczej. Ten humor chwilami bywa bardzo dwuznaczny i odsłania zupełnie inne sensy. To też powoduje, że Fredro jest znacznie ciekawszy jako komediopisarz - mówił w Dwójce dr Patryk Kencki z Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk.
Zobacz więcej na temat:  Aleksander Fredro komedia humor literatura KULTURA Dwójka