"Nie do wiary!" Czyli... piknikuj z Polskim Radiem

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2024 10:00
Wybuchowe bakterie, okulary do czytania na leżąco czy buty do wykrywania metalu…. - już 15 czerwca na PGE Narodowym w Warszawie odbędzie się 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia oraz Centrum Nauki Kopernik. 
Audio
 • Piknik Naukowy Polskiego Radia i CN Kopernik na start! (Poranek Dwójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Microgen

W tym roku motywem przewodnim wydarzenia jest hasło: "Nie do wiary!". W sobotę w godz. 11.00–20.00 na błoniach Stadionu Narodowego uczestnicy będą mogli zobaczyć prezentacje, zaskakujące pokazy naukowe, a także ciekawe doświadczenia. Wstęp jest bezpłatny. Więcej na antenach Polskiego Radia i na stronie pikniknaukowy.pl, a także w sobotnim folkowym "Poranku Dwójki", w którym odwiedziły nas Dominika Kossowska-Janik z Muzeum Azji i Pacyfiku i Joanna Kołacińska z Muzeum Archeologicznego, żeby opowiedzieć także o piknikowych atrakcjach. 

Do tego w audycji:

 • Stali słuchacze wiedzą, że w swoim cyklu Wojciech Ossowski nie trzyma się utartych szlaków, tylko odkrywa nowe, te folkowe i popada przy tym w liczne dygresje... Nie inaczej jest dziś, bo zbaczamy w stronę... Opola! 

 • 8:20 – 
  W ubiegłym roku na krajowa listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego trafiły umiejętności budowy i gry na cymbałach. Tę sztukę posiada cymbalista Marek Kruczek, który we współpracy ze stolarzem i śpiewakiem ludowym Jerzym Pankiem budują te charakterystyczne dla Podkarpacia instrumenty ludowe, a pomaga im Maria, żona Jerzego. 

Posłuchaj
07:46 _PR2 (mp3) 2024_06_15-08-19-36 cymbaly.mp3 Odwiedziny w pracowni budowy cymbałów z Futomy na Rzeszowszczyźnie

 

 • 8:35 – O wystawie „Garnki z Roztocza. Pamięci Stanisława Franciszka Gajerskiego (1932–2021)” w Zespole Cerkiewnym w Radrużu 

Posłuchaj
07:59 _PR2 (mp3) 2024_06_15-08-36-25 zubowski lubaczow.mp3 Rozmowa z Piotrem Zubowskim

 

 • 8:50 – kolejne spotkanie z cyklu "Nasze niematerialne". Jednym z najstarszych rzemiosł uprawianych przez człowieka jest plecionkarstwo. Wiele wskazuje na to, że pierwsze wyroby zaczęły powstawać zanim jeszcze nauczono się wypalać glinę. Przez stulecia człowiek zajmował się plecionkarstwem na marginesie innych prac gospodarskich, z czasem jednak - w regionach o słabo rozwiniętym przemyśle i mało żyznej ziemi - stało ono się głównym zajęciem. Przykładem są okolice Nowego Tomyśla, gdzie od XVIII wieku rozwijano uprawę wikliny. Początek szkolnictwu w zakresie plecionkarstwa dała Szkoła Koszykarska w Rudniku nad Sanem utworzona w 1878 roku. Kolejne placówki powstały w Kwidzynie i Skwierzynie. Dziś dużą rolę w popularyzacji wszelkich form plecionkarstwa odgrywają pasjonaci prowadzący zajęcia z dziećmi i młodzieżą w ramach pracowni działających przy domach kultury czy prowadzących warsztaty na terenie całego kraju. Obecnie wielu plecionkarzy należy do Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Plecionkarzy i Wikliniarzy oraz innych stowarzyszeń kultywujących tradycje regionalne. Plecionkarstwo w Polsce jest żywą tradycją na terenie Nadsania, Bieszczad, Mazowsza, Wielkopolski i Pomorza.

"Byśki, kozy i pająki – czyli kultura ludowa w obiektywie Marty Ankiersztejn" "Byśki, kozy i pająki – czyli kultura ludowa w obiektywie Marty Ankiersztejn"
 • 9:10 – rozmowa z Aliną Święs z NIMiT o wystawie „Byśki, kozy i pająki – czyli kultura ludowa w obiektywie Marty Ankiersztejn”. 
  To wystawa przedstawiająca portrety wybranych laureatów Nagrody z ostatnich czterech lat. Marta Ankiersztejn, na co dzień fotografka Teatru Narodowego, po godzinach dokumentuje życie kulturalne stolicy. Od kilku lat należy też do zespołu Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca odpowiedzialnego za przygotowanie kolejnych edycji Nagrody im. Oskara Kolberga. Wspólnie z zespołem podróżuje po całej Polsce i fotografuje laureatów Nagrody w ich domach, ogrodach, na polach i łąkach… Przy pracy, z instrumentami, w strojach regionalnych. W słońcu.
  Na wystawie można zobaczyć wybrane przez autorkę fotografie, a także prace – rzeźby, tkaniny, wycinanki, koronki – wykonane przez artystów uwiecznionych na zdjęciach. Mamy tu pisanki, zabawki rzeźbione w drewnie, koronki, tytułowe byśki, kozy i pająki, i wiele innych. Na zwiedzających czeka również niespodzianka rękodzielnicza do samodzielnego wykonania.

   
  Posłuchaj
  15:44 _PR2 (mp3) 2024_06_15-09-32-39 piknik.mp3 Piknik Naukowy Polskiego Radia i CN Kopernik na start! (Poranek Dwójki)


  Czesława Samsel Czesława Samsel
   

PLAYLISTA


 1. Alex Baranowski Boy and Bird Angele Dubeau, La Pieta
 2. Mosaik Kawalerzy
 3. Etran de L'Aïr Agrim Agadez
 4. Fryderyk Chopin Mazurek fis-moll op 6 nr 1 Tadeusz Żmudziński
 5. Svitlana Nianio Nieme przysiółki
 6. Josin & Lambert Traveller – rework
 7. Agata Siemaszko i Kuba Bobas Wilk Sivy kon sivy kon
 8. Trio Joubran Nawwar
 9. Jean-Marie Leclair Koncert d-moll, op. 7, III. Vivace Luis Otavio Santos Les Muffatti
 10. Mosaik U jeziorecka
 11. Ibrahim Ferrer Bruca Maniguá
 12. TRANSatlantyk Róża
 13. Amina Alaoui Flor de nieve
 14. Adam Strug Dwa księżyce
 15. Gyedu-Blay Ambolley Yekor Ye A Yeaba
 16. Aurélie Saada Pistache
 17. Orkiestra św. Mikołaja Ballada miłosna
 18. Maniucha Bikont Love Will Tear Us Apart

***

Tytuł audycji: folkowy "Poranek Dwójki" 

Prowadził: Piotr Kędziorek

Data emisji: 15.06.2024

Godzina emisji: 9.30