Miasto pragnień i miasto rzeczywistości. Premiera spektaklu "Mahagonny - Ein Songspiel"

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2024 18:24
Wielkimi krokami zbliża się premiera "Mahagonny - Ein Songspiel" w Teatrze Studio. To spektakl w nowym gatunku teatru muzycznego. Muzyka opowie o dwóch rzeczywistościach - mieście ludzkich pragnień i rzeczywistości.
Mahagonny - Ein Songspiel to spektakl o mieście marzeń i rzeczywistości
"Mahagonny - Ein Songspiel" to spektakl o mieście marzeń i rzeczywistościFoto: Shutterstock/ArtMediaFactory

Nieobecnym, lecz głównym bohaterem spektaklu jest pełna złudzeń metropolitalna fałszywa utopia. Poznajemy postaci przed dotarciem do niej, w dążeniu do spełnienia wielkiego marzenia o lepszym życiu, a następnie podczas ucieczki z tego miejsca, w poszukiwaniu samego siebie. "Podróż ku" oraz "ucieczka od" odpowiada dwóm częściom spektaklu.

Posłuchaj
15:24 _PR2 (mp3) 2024_12_06-16-29-57.mp3 Krystian Lada o spektaklu "Mahagonny - Ein Songspiel" (Wybieram Dwójkę)

 

Ludzkie pragnienia

Krystian Lada powiedział w Dwójce, że fałszywe miasto pokazuje tak naprawdę ludzkie pragnienia. - Mahagonny to miasto, którego nie ma. Jest fatamorganą na może post apokaliptycznej pustyni. Tę fatamorganę widzą ludzie, którzy są spragnieni bezpieczeństwa, luksusu, rozrywki - czyli tego wszystkiego, czego oczekujemy od wielkich miast - stwierdził.

Po pierwszej części spektaklu mówiącej o nieistniejącym mieście, druga część zatytułowana AFTERPARTY traktować będzie już o rzeczywistości. - Spektakl opowiada o siódemce bohaterów, którzy idą do tego miasta i w którymś momencie orientują się, że jest to tylko złudzenie i miraż uszyty z ich pragnień. Afterparty jest odpowiedzią na to, co pozostaje z pragnień i marzeń - powiedział reżyser.

Muzyka - główne narzędzie

W drugiej części o Warszawie opowie muzyka kompozytorki - Katarzyny Głowickiej i rapera Fisza. To właśnie reprezentant hip-hopu przeanalizuje w tekście Warszawę. - Bardzo długo myślałem, kto mógłby opowiedzieć o mieście językiem, który jest analityczny, poważny, obserwuje i krytykuje, ale z drugiej strony robi to w czuły sposób. Nie chcieliśmy tekstów, które są pełne np. wulgaryzmów - wyjawił Krystian Lada.

Czytaj także:

- Fisz ma tę umiejętność. Z jednej strony opisuje życie w mieście prostym językiem, ale układa bardzo poetyckie metafory, które mnie otwierają na fantazję - zapowiedział.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Adam Suprynowicz

Gość: Krystian Lada (reżyser)

Data emisji: 6.12.2024

Godz. emisji: 16.30

dz/zch

Czytaj także

"Godej do mie". Wyjątkowy spektakl z udziałem publiczności i kolacją

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2024 21:17
Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego obchodził swoje 117. urodziny. Instytucja od lat w swoich spektaklach porusza lokalne tematy, w których aktorzy posługują się regionalnym językiem. Dzięki festiwalowi "Przystanek Śląsk" okazję do spotkania z tą sztuką mają także widzowie z Warszawy. Jest to okazja wyjątkowa ponieważ w jednym ze spektakli udział bierze publiczność, a wszystko wieńczy wspólna kolacja.
rozwiń zwiń
Czytaj także

TR Warszawa: "Orfeusz" – spektakl, który mówi o stracie

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2024 18:07
- Społeczeństwo, które sobie urządziliśmy nie daje już kluczy do przeżywania cyklów narodzin i śmierci, bo je usunęliśmy - oceniła w Dwójce Anna Smolar - reżyser spektaklu "Orfeusz", który można oglądać na deskach TR Warszawa. Przedstawienie dotyka właśnie tego wypieranego przez nas tematu - żałoby i straty.
rozwiń zwiń