39. Warszawskie Spotkania Muzyczne
Pierwszy dzień Festiwalu przypada na niedzielę - Jeśli ktoś uznaje tylko klasyczne koncerty odbywające się w salach do tego przeznaczonych, ominie być może Noc Muzeów i "Gadatliwość drzew": drzewa przemówią tu bowiem w swoim naturalnym środowisku, w parku pod warszawską Cytadelą - mówią organizatorzy.
>>> Posłuchaj rozmowy z Jarosławem Siwińskim, dyrektorem Warszawskich Spotkań Muzycznych
Co jeszcze czeka chętnych?
12 maja w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego usłyszymy znakomite kompozycje polskich twórców, grane zbyt rzadko, w znakomitym wykonaniu Krakowskiego Kwintetu Dętego i pianistki Beaty Bilińskiej.
"Koncert prawykonań" 13 maja to utwory, które Warszawskie Spotkania Muzyczne zamówiły w ramach programu "Zamówienia kompozytorskie", realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, u polskich twórców często łączących różne gatunki muzyczne. Znakomity kwartet saksofonowy The Whoop Group został z tej okazji rozszerzony o trio jazzowe.
W programie koncertu 14 maja znajdą się kompozycje zmarłych w ubiegłym roku Zbigniewa Bagińskiego i Władysława Słowińskiego, wieloletniego dyrektora i założyciela "Warszawskich Spotkań Muzycznych". Tytuł koncertu "Róża wiatrów" pochodzi od jednego z najbardziej znanych dzieł symfonicznych Włodzimierza Kotońskiego, którego setne urodziny przypadają w tym roku. W wykonaniu Orkiestry Polskiego Radia pod dyrekcją Rafała Janiaka i Klaudiusza Barana usłyszymy też utwory festiwalowych debiutantów: Magdaleny Bobowik, wyróżnionej na 65. Konkursie Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda oraz Wojciecha Chałupki, laureata wielu międzynarodowych nagród.
W program niezwykle interesującego recitalu klawesynistki Anny Krzysztofik-Buczyńskiej (15 maja w Pałacu na Wyspie) dobrze wpiszą się kompozycje powstałe w ostatnich latach: Wariacje podwójne na tematy Purcella Rafała Stradomskiego oraz utwory Tomasza Kamieniaka.
Nadzwyczajne spotkanie Laboratorium Teorii Muzyki 16 maja na UMFC obejmie m.in. rozmowy ze współpracownikami oraz wychowankami Włodzimierza Kotońskiego, przeplatane teoretycznymi refleksjami na temat jego twórczości oraz akcjami o charakterze artystycznym.
Koncert finałowy odbędzie się w ramach Nocy Muzeów. Prezentacja przestrzennej instalacji elektroakustycznej Gadatliwość drzew Anny Jędrzejewskiej w ich naturalnym środowisku – w parku pod warszawską Cytadelą - będzie polegała na stworzeniu muzycznej przestrzeni na terenie Parku Fosa. Publiczność będzie mogła swobodnie przechadzać się po polu dźwiękowym, otoczona kombinacją kilkunastu głośników różnej wielkości.
39. Warszawskie Spotkania Muzyczne twać będą w dniach 11-17 maja 2025 roku. Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu jest bezpłatny.
Wydarzenie dofinansowane jest ze środków Miasta Stołecznego Warszawy, ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programów "Muzyka' i "Zamówienia kompozytorskie". Partnerem Festiwalu jest Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.
***
Warszawskie Spotkania Muzyczne
- Warszawskie Spotkania Muzyczne organizowane są od 1986 roku przez Oddział Warszawski Związku Kompozytorów Polskich.
- To jedyny festiwal skupiony na twórczości kompozytorów działających w Warszawie. Jego cechą charakterystyczną jest też prezentacja nieznanych dzieł muzyki dawnej.
- Takie połączenie muzyki historycznej i współczesnej tworzy czasem zaskakujące konteksty, inspirując powstawanie nowych utworów wykorzystujących języki różnych epok.
- Festiwal unika jednocześnie prezentacji dzieł epoki klasycyzmu i romantyzmu, chyba że są to utwory zapomniane lub niedawno odkryte, warte poznania.
***
Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę
Prowadzenie: Jakub Kukla
Gość: Jarosław Siwiński (dyrektor festiwalu)
Data emisji: 8.05.2025
Godz. emisji: 16.30
mat.organizatora/POLMIC/zch