KODY - muzyczny festiwal łączący tradycję i eksperyment

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2025 10:50
Koncerty, performance, instalacja muzyczna, Noc Tańca. Różne tradycje, różne rytmy, różne wrażliwości. Jedna przestrzeń dla uważnego słuchania i wspólnego bycia. W Lublinie trwa Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY. Wydarzenie jest kierowane do publiczności zainteresowanej muzyką tradycyjną, eksperymentami dźwiękowymi oraz lokalnymi tradycjami muzycznymi.
Barbara Drazkov - pianistka specjalizująca się wmuzyce nowej ifortepianie preparowanym. Laureatka Grand Prix iSound New Award na XIII Międzynarodowym Konkursie Muzyki Współczesnej wKrakowie (2009 r.)
Barbara Drazkov - pianistka specjalizująca się w muzyce nowej i fortepianie preparowanym. Laureatka Grand Prix i Sound New Award na XIII Międzynarodowym Konkursie Muzyki Współczesnej w Krakowie (2009 r.) Foto: Jarek Poliwko/KODY

- Nie szukamy jednej odpowiedzi. Nie stawiamy jednej tezy. Słuchanie to dla nas proces, ruch, a nie cel - deklaruje Grzegorz Paluch, kurator Festiwalu KODY. 

>>> Posłuchaj rozmowy z Grzegorzem Paluchem 

Festiwal KODY 2025

Tegoroczna odsłona Festiwalu KODY to pięć dni spotkań z muzyką, w których tradycja i eksperyment nie są przeciwieństwami. - Zaprosiliśmy artystów z różnych stron świata, by pokazali, jak dziś czyta się kulturowe kody i jak można je na nowo wyrazić w dźwięku. Każdy w swoim języku. Każdy według własnej logiki i własnego doświadczenia - przekonują organizatorzy. 

Sprawdź: 

Goście z Indonezji po Kanadę 

- Gościmy artystów z całego świata, od Indonezji po Kanadę, przez oczywiście Europę - mówi Grzegorz Paluch. Wydarzeniem towarzyszącym jest instalacja muzyczna autorstwa Szymona Wójcika, kompozytora i artysty dźwiękowego.

Wyczekiwane wydarzenia tegorocznej edycji

Wśród najbardziej wyczekiwanych wydarzeń tegorocznej edycji KODÓW znalazł się występ Kali Malone, jednej z najważniejszych kompozytorek muzyki minimalistycznej, znanej z monumentalnych, hipnotycznych utworów na organy. Z kolei z Australii przybył do Lublina Oren Ambarchi. Legenda eksperymentalnej gitary i ambientu zagra solowy koncert oraz wystąpi w składzie tria Ghosted.

Muzyka na granicy sacrum i profanum 

Na granicy sacrum i elektroniki poruszać się będą Kara-Lis Coverdale, kanadyjska artystka łącząca barokowe inspiracje z cyfrową zmysłowością, oraz Sarah Davachi, mistrzyni ambientu i mikrotonalnej medytacji. Festiwalowy rave poprowadzi ukraiński kolektyw HrayBery w ramach Nocy Tańca. 


***

Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY

  • Festiwal KODY organizowany jest od 2009 roku w Lublinie. Wydarzenie stwarza unikalną przestrzeń dla spotkania muzyki tradycyjnej i nowoczesnych eksperymentów dźwiękowych.
  • Ideą festiwalu jest dialog między odległymi zjawiskami kulturowymi i estetycznymi - w czasie, przestrzeni i różnych gatunkach sztuki. Przegląd odkrywa kody kulturowe we współczesnej muzyce polskiej i międzynarodowej.
  • Na scenach KODÓW spotykają się wybitni kompozytorzy muzyki współczesnej, radykalni improwizatorzy, muzycy tradycyjni i twórcy czerpiący z etnicznych brzmień. 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzenie: Katarzyna Sanocka

Goście: Grzegorz Paluch (kurator Festiwalu KODY)

Data emisji: 29.05.2025

Godzina emisji: 8.30

k/zch/am

Czytaj także

Nieoczywiste konteksty muzyczne w Lublinie. Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2024 17:30
Idea Kodów to żywe łączenie i przenikanie tradycji muzyki archaicznej i nowoczesnych poszukiwań. Tegoroczny festiwal rozpocznie się 20 listopada. Jak będzie wyglądał program? - O szczegółach w Programie 2 Polskiego Radia mówił Grzegorz Paluch, kurator programowy wydarzenia.
rozwiń zwiń