Muzeum Sztuki Nowoczesnej ponownie otwarte

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2020 17:00
- Cieszę się, że udało nam się w końcu otworzyć instytucję, tym bardziej, że wystawę "Wiek półcienia" mieliśmy zaplanowaną od dawna - mówiła w Dwójce dyrektor warszawskiego MSN, które w piątek (5.06) ponownie otwiera Pawilon nad Wisłą.
Audio
  • Joanna Mytkowska o wystawie, towarzyszącej powtórnemu otwarciu Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (Wybieram Dwójkę)
Pawilon nad Wisłą w Warszawie
Pawilon nad Wisłą w WarszawieFoto: Sergio Delle Vedove/Shutterstock

Małgorzata Ludwisiak 1200 PAP.jpg
Małgorzata Ludwisiak: sztuka współczesna nie ma barw politycznych

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie przez prawie trzy miesiące pozostawało zamknięte z powodu epidemii koronawirusa. Dziś możemy ponownie odwiedzać tę instytucję. Otwarcie instytucji połączono z wystawą "Wiek półcienia. Sztuka w czasach planetarnej zmiany", która dotyczy zmian klimatycznych i wynikających z niej różnych zagrożeń.

- Ta wystawa mierzy się ze świadomością kryzysu klimatycznego, jednak nie planowaliśmy tego w związku z pandemią, która jest już takim widomym, niedającym się zamieść pod dywan znakiem dużego globalnego kryzysu. Tę wystawę przygotowywaliśmy od dawna i tak się złożyło, że pandemia zastała nas w czasie instalacji - wyjaśniła Joanna Mytkowska.

Zobacz też: Co czeka Muzeum Sztuki Nowoczesnej? Rozmowa z Joanną Mytkowską >>>

Jak podkreśliła dyrektor instytucji, ta wystawa nie jest po to, żeby przestraszyć, lecz aby uświadomić odbiorcę, że z naszą planetą coś złego dzieje się od dawna. - Mimo że wiedza na temat klęski klimatycznej jest znana od dawna, przynajmniej w świecie naukowym, to jest to informacja trudna do zaakceptowania. Wymaga tak wielu zmian w naszym życiu, że w zasadzie łatwiej jest ją ominąć. Wystawa pokazuje, że nie musimy się  tym mierzyć poprzez wiedzę naukową, ponieważ są sposoby lżejsze, jak np. różne działania artystyczne i wspólnotowe. Na pewno celem tej wystawy nie jest ukrywanie prawdy, ale nie jest też straszenie.

Mytkowska wyjaśniła również, że tematu zmian klimatycznych nie należy odkładać, lecz trzeba się z nim zmierzyć. - Myślę, że ta wystawa przede wszystkim oswaja pewne lęki i jej podstawową wartością jest zjawisko w tej chwili powszechne, czyli wypierane klęski klimatycznej, która jest naszą rzeczywistością. To jest podstawowa stawka, którą wystawa stara się wygrać.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Bartosz Panek

Gość: Joanna Mytkowska (dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej)

Data emisji: 5.06.2020

Godzina emisji: 16.30

Czytaj także

Co czeka Muzeum Sztuki Nowoczesnej? Spotkanie z Joanną Mytkowską

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 16:30
- Kiedy zaczynaliśmy z instytucją, sztuka współczesna była odbierana jako hermetyczna i raczej związana z dosyć wąskim środowiskiem. W tej chwili mamy zupełnie inne poczucie - mówiła polska krytyk i historyk sztuki, która rozpoczęła kolejną kadencję na stanowisku dyrektorki Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Artyści na ratunek planecie. "Sztuka działa na wyobraźnię"

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 07:00
- Jako instytucje zajmujące się sztuką powinniśmy dołączyć do tego chóru, który nie tylko wieszczy katastrofę, ale i zapowiada, że jeżeli wszyscy weźmiemy sprawy w swoje ręce, być może jakaś zmiana się dokona - mówił Sebastian Cichocki, zastępca dyrektora Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie,  w kontekście wystawy "Wiek półcienia. Sztuka w czasach planetarnej zmiany".
rozwiń zwiń