Grzegorz Tarwid: Andrzej Kurylewicz stworzył swój muzyczny język

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2022 16:30
- Andrzej Kurylewicz posługiwał się oryginalnym, rozpoznawalnym językiem harmonicznym, zarówno w piosenkach, jak i w muzyce jazzowej. To były interesujące melodie i harmonie - mówił w Dwójce pianista Grzegorz Tarwid, którego trio zagra utwory inspirowane twórczością Andrzeja Kurylewicza. Transmisja w cyklu "Jazz.PL" w piątek (12.08) o 18.00 na naszej antenie, a także w formie wideo na stronie internetowej oraz Facebooku i kanale YouTube Programu 2 Polskiego Radia.
Grzegorz Tarwid
Grzegorz TarwidFoto: Cezary Piwowarski/PR2

Andrzej Kurylewicz i jego kilka muzycznych światów

Piotr Metz podkreślił, że Andrzej Kurylewicz działał na pograniczu kilku światów: klasyki, muzyki filmowej, współczesnej, jazzu i piosenkiGrzegorz Tarwid zauważył, że formuła piosenki wciąż się rozwija. - Co jakiś czas pojawia się ktoś, kto znajduje dla siebie jakieś nowe pole do działania. Andrzej Kurylewicz zajmował się wieloma rzeczami, a to jest trudne. Nie wyobrażam sobie siebie, abym porzucił granie jazzu i zaczął pisać piosenki. Ciekaw jestem, czy w naszych czasach uda się odczytać na nowo emocje, które towarzyszyły Kurylewiczowi, gdy te utwory powstawały - mówił pianista.

Inspiracje literacko-filmowe

Dodał, że przeczytanie "Ulissesa" w oryginale to dla niego wyzwanie na przyszłość. - To taka kreatywna aktywność i szukanie inspiracji tam, gdzie muzyka może brzmieć jak mowa, a mowa - brzmieć jak muzyka - stwierdził.

Pianista przypomniał, że niegdyś zainspirowała go twórczość reżysera Stanleya Kubricka. - Chciałem przełożyć jego filmowy język na muzykę, było to spontaniczne i nie do końca jestem z tego zadowolony. Stworzyłem trio z basistą i perkusistą, obaj byli artystami rockowymi z Norwegii - mówił Grzegorz Tarwid. 


Posłuchaj
08:14 2022_08_10 16_14_37_Dwojka_Wybieram_Dwojke.mp3 Grzegorz Tarwid: Andrzej Kurylewicz stworzył swój muzyczny język (Wybieram Dwójkę)

 

Zobacz wywiad:

(You Tube Dwójki)


Skład tria podczas koncertu z muzyką inspirowaną twórczością Andrzeja Kurylewicza:

Grzegorz Tarwid - fortepian

Max Mucha - kontrabas

Albert Karch - perkusja.

Transmisja na naszej antenie, a także w formie wideo na stronie internetowej oraz Facebooku i kanale YouTube Programu 2 Polskiego Radia.

Partnerem letniej odsłony cyklu "Jazz.PL" jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny. Transmisja koncertu również na portalu Ninateka.pl.

***

Rozmawiał: Piotr Metz

Gość: Grzegorz Tarwid (pianista i kompozytor jazzowy)

Data emisji: 10.08.2022

Godzina emisji: 16.15

Materiał wyemitowano w audycji "Wybieram Dwójkę".

mo


Czytaj także

Płyta "Kurylewicz, Warska, Niemen " wypełnili tę noc

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2020 14:08
W czasie wtorkowej "Nocnej strefy" Piotr Metz zaprezentował wyjątkowy album wydany na winylu w 1971 roku. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Kurylewicz. Kompozytor, muzyk i dyrygent

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2021 05:35
14 lat temu, 12 kwietnia 2007 roku zmarł w Konstancinie-Jeziornie Andrzej Kurylewicz, jeden z największych współczesnych polskich kompozytorów i jeden z pionierów muzyki jazzowej w Polsce. Był pianistą, puzonistą i trębaczem, nie stronił od dyrygentury. Różnorodność komponowanych utworów przyniosła mu ogromną sławę.
rozwiń zwiń