X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dobry muzyk, to i na byle czym zagra

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2014 13:27
- Nikt mi nie pokazał, jak trzeba grać, a przecież smyczkowanie, palcówka są ważne... Skrzypce zrobił mi ojciec, więc ja brałem smyczek i drapałem, i drapałem – wspominał swoje początki muzykowania urodzony w 1923 roku skrzypek ludowy Tadeusz Jedynak.
Audio
  • Skrzypek folkowy Tadeusz Jedynak o swojej młodości/Źródła (Dwójka)
Po prawej stronie Tadeusz Jedynak
Po prawej stronie Tadeusz JedynakFoto: Muzyka z Tej Ziemi Krystian Pisowicz/youtube

Zdobywca Złotej Baszty, najważniejszej nagrody na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, opowiadał w "Źródłach" o tym, jak wyglądały początki jego gry na skrzypcach.
Działo się to w 1935 roku. Józef  Kędzierski, który w tym czasie odbywał służbę wojskową, wrócił w rodzime strony na urlop i przyszedł do wioski Jedynaka, by spotkać się z kolegami. Podczas jednego ze spotkań, na którym zebrała się okoliczna młodzież, Kędzierski zapytał 12-letniego wtedy Jedynaka, który przyszedł ze swoimi skrzypcami, o to, czy jest "muzykantem”.
- On wziął moje skrzypce, nastroił je i zaczął grać mazurka. Dobry muzyk, to i na byle czym zagra... To był bardzo ładny utwór, długi, śpiewający. I powiedział do mnie: "widzisz, jak ja gram, jak ja palcami przebieram?" – opowiadał Jedynak.
Tadeusz Jedynak wspominał, że nauczył się dzięki niemu sporo podstaw grania na tym instrumencie. Po godzinie, którą Kędzierski mu poświęcił, Jedynak "pojął tego mazurka".
Dzisiaj jednak nie pamięta, który to był mazurek, gdyż gra ich dziesiątki.
W radiowej Dwójce wspominał, że gdy wybuchła wojna, wujek przywiózł mu prawdziwe skrzypce – które o wiele przewyższały jego pierwszy instrument.

Rozmowę przeprowadził Kuba Borysiak.
pp/mc

Zobacz więcej na temat: folk MUZYKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Cejrowski na Piknik Country & Folk: pokochałem country za teksty i odwołanie do duchowości

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2013 18:56
- Country zawsze opowiada historię, jest zbudowane najczęściej z 3 zwrotek, jak grecka tragedia: zawiązanie akcji, rozwinięcie i zakończenie zwykle z morałem albo dowcipem. I to mnie w country pociąga - mówił na antenie Jedynki Wojciech Cejrowski
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bronisław Bida - roztoczański skrzypek, który kochał pszczoły

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2013 11:04
Był jednym z ostatnich autentycznych muzykantów w tym regionie. Grał do ostatnich chwil życia, a jego największą pasją oprócz muzyki były pszczoły.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia muzyki rozrywkowej 20 Folk i wczesny Dylan

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2013 16:35
rozwiń zwiń