Dobry muzyk, to i na byle czym zagra

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2014 13:27
- Nikt mi nie pokazał, jak trzeba grać, a przecież smyczkowanie, palcówka są ważne... Skrzypce zrobił mi ojciec, więc ja brałem smyczek i drapałem, i drapałem – wspominał swoje początki muzykowania urodzony w 1923 roku skrzypek ludowy Tadeusz Jedynak.
Audio
  • Skrzypek folkowy Tadeusz Jedynak o swojej młodości/Źródła (Dwójka)
Po prawej stronie Tadeusz Jedynak
Po prawej stronie Tadeusz JedynakFoto: Muzyka z Tej Ziemi Krystian Pisowicz/youtube

Zdobywca Złotej Baszty, najważniejszej nagrody na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, opowiadał w "Źródłach" o tym, jak wyglądały początki jego gry na skrzypcach.
Działo się to w 1935 roku. Józef  Kędzierski, który w tym czasie odbywał służbę wojskową, wrócił w rodzime strony na urlop i przyszedł do wioski Jedynaka, by spotkać się z kolegami. Podczas jednego ze spotkań, na którym zebrała się okoliczna młodzież, Kędzierski zapytał 12-letniego wtedy Jedynaka, który przyszedł ze swoimi skrzypcami, o to, czy jest "muzykantem”.
- On wziął moje skrzypce, nastroił je i zaczął grać mazurka. Dobry muzyk, to i na byle czym zagra... To był bardzo ładny utwór, długi, śpiewający. I powiedział do mnie: "widzisz, jak ja gram, jak ja palcami przebieram?" – opowiadał Jedynak.
Tadeusz Jedynak wspominał, że nauczył się dzięki niemu sporo podstaw grania na tym instrumencie. Po godzinie, którą Kędzierski mu poświęcił, Jedynak "pojął tego mazurka".
Dzisiaj jednak nie pamięta, który to był mazurek, gdyż gra ich dziesiątki.
W radiowej Dwójce wspominał, że gdy wybuchła wojna, wujek przywiózł mu prawdziwe skrzypce – które o wiele przewyższały jego pierwszy instrument.

Rozmowę przeprowadził Kuba Borysiak.
pp/mc

Zobacz więcej na temat: folk MUZYKA
Czytaj także

Cejrowski na Piknik Country & Folk: pokochałem country za teksty i odwołanie do duchowości

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2013 18:56
- Country zawsze opowiada historię, jest zbudowane najczęściej z 3 zwrotek, jak grecka tragedia: zawiązanie akcji, rozwinięcie i zakończenie zwykle z morałem albo dowcipem. I to mnie w country pociąga - mówił na antenie Jedynki Wojciech Cejrowski
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bronisław Bida - roztoczański skrzypek, który kochał pszczoły

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2013 11:04
Był jednym z ostatnich autentycznych muzykantów w tym regionie. Grał do ostatnich chwil życia, a jego największą pasją oprócz muzyki były pszczoły.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Historia muzyki rozrywkowej 20 Folk i wczesny Dylan

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2013 16:35
rozwiń zwiń