X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Obserwatorka świata. Wspomnienie o Annie Zadrożyńskiej

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2014 18:00
- To nie był belfer, który nauczał, lecz otwarta osoba, która potrafiła dawać drogowskazy - wspominał doktor Sławomir Sikora profesor Annę Zadrożyńską. Wybitna etnolog zmarła 30 marca.
Audio
  • Pożegnanie z "Targowiskiem różności" (Źródła/Dwójka)
Profesor Anna Zadrożyńska
Profesor Anna ZadrożyńskaFoto: Justyna Kowal

Tym samym odeszła od nas znakomita badaczka, odznaczona m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2001), oraz uwielbiana wykładowczyni, która w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego wykształciła kilka pokoleń etnografów, etnologów i antropologów kultury. Niektórzy spośród nich - profesor Anna Malewska-Szałygin, doktor Magdalena Radkowska- Walkowicz, Monika Sznajderman, wspominany już doktor Sławomir Sikora oraz prowadzący audycję Piotr Kędziorek - spotkali się w "Źródłach", by powspominać swoją mistrzynię.

Pogrzeb profesor Anny Zadrożyńskiej odbędzie 15 kwietnia o godzinie 11.20 w drewnianym kościele na Cmentarzu Bródnowskim.

- Jako naukowca cechowała ją ogromna ciekawość świata i otwartość na tematy. Każde zagadnienie zasługiwało bowiem jej zdaniem na antropologiczną refleksję - zwróciła uwagę doktor Magdalena Radkowska-Walkowicz. Faktycznie, choć Pani profesor zaczynała karierę od badania kultury tradycyjnej, szybko zainteresowała się środowiskami PGR-owskimi oraz chłoporobotnikami z FSO. A w późnej fazie kariery, jako promotorka prac naukowych, stała się prawdziwą ekspertką od antropologii współczesności.

- Jej zainteresowania zmieniały się wraz z rzeczywistością, z upływem kolejnych dekad - wspominała profesor Anna Malewska-Szałygi. - Ona naprawdę nadążała za swoimi studentami, wiedząc o "clubbingu"  czy "door selection" o wiele więcej niż choćby ja - dodała. A Piotr Kędziorek przypomniał, jak profesor Zadrożyńska zwykła przesiadywać w centrach handlowych by obserwować ludzi spędzających tam swój wolny czas.

Trudny do przecenienia są również jej działania popularyzatorskie: liczne występy radiowe oraz przystępne publikacje dotyczące świąt i obrzędowości rodzinnej. Napisała jednak także "Targowisko różności", w której w pewien sposób odwołała się do teorii chaosu. Czy była to swego rodzaju deklaracja bezradności wobec współczesnego świata? - Ona zawsze powtarzała, że etnolog to dyletant, czyli człowiek, który wie coś na bardzo różne tematy. Nie ekspert, który ma gotową wiedzę i receptę na opisanie rzeczywistości, lecz badacz, który potrafi w świeży sposób spojrzeć na każdą nową sytuację – powiedział doktor Sławomir Sikora.

mm/mp

Zobacz więcej na temat: folk NAUKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Mama by tego Ciechowskiemu nie broniła". Wspomnienie o Annie Malec

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2014 18:00
Cała Polska zna jej głos dzięki piosence "Piejo kury piejo", w której Grzegorz Ciechowski wykorzystał fragment jej archiwalnego nagrania. Teraz bogaty dorobek kultowej pieśniarki z Jędrzejówki ukazuje się na płycie z serii "Muzyka Źródeł".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziadońka - kobieta, która rzuciła wyzwanie Obrochtom

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2014 16:00
- Na Podhalu nie było lepszego prymisty - mówiła o swojej mistrzyni Bronisławie Koniecznej-Dziadońce Stanisława Górkiewicz. Znakomita skrzypaczka wystąpi w niedzielę na Dwójkowej "Muzycznej Scenie Tradycji".
rozwiń zwiń