Żydowskie odkrycia Witolda Brody

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2015 14:21
Witold Broda opowiadał w Dwójce o nowej płycie "Muzikaim", na której znalazła się muzyka żydowska grana na zachodniej Rzeszowszczyźnie.
Audio
  • Witold Broda opowiada o płycie „Muzikaim” (Źródła/Dwójka)
Fragment okładki płyty Muzikaim
Fragment okładki płyty "Muzikaim"Foto: materiał promocyjny

Na krążku "Muzikaim" Kapela Brodów zagrała w nowym składzie i nowym repertuarze - wykonując muzykę żydowską, graną na zachodniej Rzeszowszczyźnie. Repertuar ten został zebrany przez Witolda Brodę u wiejskich muzykantów i z zapisów Kolberga. Na płytę złożyły się m.in. fragmenty z koncertu "Tygiel Kolberga", który odbył się 13 października w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, zorganizowany został przez radiową Dwójkę i wydawnictwo Muzyka Odnaleziona.

- Muzykę żydowską miałem gdzieś za plecami, znałem ją i jak usłyszałem harmonie, które są stamtąd, to od razu na to zwracałem uwagę. To nie jest po prostu normalny, zwyczajny kawałek z polskiej tradycji. Jak skrzypek kończył grać, to go pytałem o to, skąd zna ten numer. "No wie pan, od tego i tamtego". To nie jest tak, że to w polskiej tradycji było nazywane, dlatego jest to trochę archeologia, odgrzebywanie z różnych kawałków rozbitego naczynia jakiejś całości – podkreślał Witold Broda.

Promocja płyty odbędzie się w niedzielę w Muzeum Historii Żydów Polskich - w sobotnim "Poranku Dwójki" opowie o niej również Andrzej Bieńkowski.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadziła: Anna Szewczuk-Czech

Data emisji: 12.02.2015

Godzina emisji: 12.00

pp/jp

Czytaj także

Za język wilamowski trafiało się do obozów

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2015 17:07
– Po wojnie osoby mówiące po wilamowsku były prześladowane. Nie używano więc tego języka ze strachu przed wysiedleniem – mówił Tymoteusz Król z Wilamowic.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odkrywała tajemnice karpackich Heraklesów...

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2015 14:00
W niedzielę 25 stycznia zmarła znakomita etnografka dr. Urszula Janicka-Krzywda. W Dwójce przypomnieliśmy jej opowieści o karpackich zbójnikach i magii huculskiej.
rozwiń zwiń