Nawet Żydzi i Cyganie mieli harnasiów

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2015 15:00
- W XVII i XVIII wieku zbójnictwo było w Karpatach popularnym, intratnym zajęciem - mówił autor "Księgi zbójników karpackich".
Audio
  • Nawet Żydzi i Cyganie mieli harnasiów. Rozmowa z autorem "Księgi zbójników karpackich" (Źródła/Dwójka)
Marek Perepeczko jako Janosiki w popularnym serialu telewizyjnym. Pierwowzór tej szlachetnej postaci był jednak zwykłym rabusiem
Marek Perepeczko jako Janosiki w popularnym serialu telewizyjnym. Pierwowzór tej szlachetnej postaci był jednak zwykłym rabusiemFoto: PAP/CAF/Maciej Sochor

- Nikt z nas nie chciałby spotkać na swojej drodze harnasia. To byli ordynarni rabusie, mordercy i gwałciciele, którzy raczej krzywdzili wdowy i sieroty, niż im pomagali - podkreślił Bartłomiej Grzegorz Sala. - Dopiero w XIX wieku wspomnienia o ich okrucieństwie zastąpiły bohaterskie mity oraz pieśni - wyjaśnił.

Prawdziwe zbójnictwo nie było bowiem jakąś misją, lecz łatwym - choć niebezpiecznym - sposobem na zarobek. Chwytali się go nie tylko Polacy, Słowacy czy Węgrzy, lecz także Cyganie i Żydzi. Na przykład zbójnicki hetman Jankiel Wolf pochwycony został w synagodze. A legendarny "Cygan" umknął z szubienicy... tańcząc.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadziła: Anna Szotkowska

Gość: Bartłomiej Grzegorz Sala (autor "Księgi zbójników karpackich")

Data emisji: 24.02.2015

Godzina emisji: 12.10

mm/mc

Czytaj także

Transmisja z sąsiedniej wsi. Kolędowanie na Roztoczu

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2015 14:30
– Roztocze to jeden z regionów, gdzie muzycy przenieśli sposób gry i repertuar z poprzednich pokoleń – mówił Krzysztof Gorczyca, współorganizator akcji "Kolęda +/-".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zbójnicy i kumoterki, czyli Góralski Karnawał

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2015 20:00
43. Góralski Karnawał organizuje - jak co roku - Dom Ludowy w Bukowinie Tatrzańskiej. Patronem medialnym wydarzenia jest Program 2 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń