X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nawet Żydzi i Cyganie mieli harnasiów

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2015 15:00
- W XVII i XVIII wieku zbójnictwo było w Karpatach popularnym, intratnym zajęciem - mówił autor "Księgi zbójników karpackich".
Audio
  • Nawet Żydzi i Cyganie mieli harnasiów. Rozmowa z autorem "Księgi zbójników karpackich" (Źródła/Dwójka)
Marek Perepeczko jako Janosiki w popularnym serialu telewizyjnym. Pierwowzór tej szlachetnej postaci był jednak zwykłym rabusiem
Marek Perepeczko jako Janosiki w popularnym serialu telewizyjnym. Pierwowzór tej szlachetnej postaci był jednak zwykłym rabusiemFoto: PAP/CAF/Maciej Sochor

- Nikt z nas nie chciałby spotkać na swojej drodze harnasia. To byli ordynarni rabusie, mordercy i gwałciciele, którzy raczej krzywdzili wdowy i sieroty, niż im pomagali - podkreślił Bartłomiej Grzegorz Sala. - Dopiero w XIX wieku wspomnienia o ich okrucieństwie zastąpiły bohaterskie mity oraz pieśni - wyjaśnił.

Prawdziwe zbójnictwo nie było bowiem jakąś misją, lecz łatwym - choć niebezpiecznym - sposobem na zarobek. Chwytali się go nie tylko Polacy, Słowacy czy Węgrzy, lecz także Cyganie i Żydzi. Na przykład zbójnicki hetman Jankiel Wolf pochwycony został w synagodze. A legendarny "Cygan" umknął z szubienicy... tańcząc.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadziła: Anna Szotkowska

Gość: Bartłomiej Grzegorz Sala (autor "Księgi zbójników karpackich")

Data emisji: 24.02.2015

Godzina emisji: 12.10

mm/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Transmisja z sąsiedniej wsi. Kolędowanie na Roztoczu

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2015 14:30
– Roztocze to jeden z regionów, gdzie muzycy przenieśli sposób gry i repertuar z poprzednich pokoleń – mówił Krzysztof Gorczyca, współorganizator akcji "Kolęda +/-".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbójnicy i kumoterki, czyli Góralski Karnawał

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2015 20:00
43. Góralski Karnawał organizuje - jak co roku - Dom Ludowy w Bukowinie Tatrzańskiej. Patronem medialnym wydarzenia jest Program 2 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń