REKLAMA

Tuwalski. Strażnik pamięci Woli Osowińskiej

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2017 15:40
- Jego nagrania obejmują dwadzieścia cztery taśmy szpulowe i dwie magnetofonowe. Wacław Tuwalski zarejestrował na nich nie tylko pieśni - Ewelina Grygier opowiadała w Dwójce o fonograficznej kolekcji nauczyciela z Woli Osowińskiej
Audio
  • Rozmowa o Wacławie Tuwalskim, zbieraczu folkloru z Woli Osowińskiej (Źródła/Dwójka)
Dom Wacława Tuwalskiego, nauczyciela i działacza społecznego, który zmarł w roku 1995 w Woli Osowińskiej
Dom Wacława Tuwalskiego, nauczyciela i działacza społecznego, który zmarł w roku 1995 w Woli OsowińskiejFoto: Jacek Jackowski

16441233_10154447099673915_985023748_n.jpg
Wacław Tuwalski

Nagrania Wacława Tuwalskiego zostały niedawno zdigitalizowane i udostępnione przez Instytut Sztuki PAN. - Jest to zbiór około 500 pieśni ludowych i kilkunastu nagrań etnograficznych dotyczących zielarstwa, uzdrawiania, ale też opowieści o duchach, czy dawnym życiu codziennym mieszkańców wioski - mówiła Ewelina Grygier.

Wacław Tuwalski trafił do Woli Osowińskiej w latach 30. XX wieku i właściwie od razu zajął się zbieraniem tamtejszego folkloru. Niestety jego wczesne zapisy pieśni ludowych zaginęły w czasie wojny. W latach powojennych z pomocą swoich uczniów gromadził niszczejące na strychach artefakty kultury ludowej, ale też nagrywał lokalnych śpiewaków. W audycji Ewelina Grygier opowiadała, dlaczego Tuwalski nie nagrywał popularnych regionie orkiestr, a także mówiła o niezwykłej reakcji mieszkańców Woli Osowińskiej na nagrania pana Wacława.

W "Źródłach" Wacława Tuwalskiego wspominała także jego córka Alina Brynczak. Z kolei Jacek Jackowski (Instytut Sztuki PAN) podsumował II etap projektu "Polska muzyka ludowa. Dziedzictwo fonograficzne".

***

Tytuł audycji: Źródła

Przygotowali: Magdalena Tejchma

Gość: Jacek Jackowski i Ewelina Grygier (Instytutu Sztuki PAN), Alina Brynczak (z nagrań)

Data emisji: 30.01.2017

Godzina emisji: 12.08

bch/mc

Czytaj także

"Kiedyś każdy pastuch umiał zatańczyć na weselu"

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2017 14:24
- Teraz jest wtórny analfabetyzm, bo pan młody uczy się tańczyć walca tuż przed weselem. Dla mnie to niespotykane - mówił w Dwójce Leszek Zastawny, klarnecista z kapeli Zastawnych z Brzostku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fidel jezuicka. Tajemnicze skrzypce z 1924 r.

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2017 14:46
- Nazwa tego instrumentu wzięła się stąd, że zbudował je przed wojną jezuita Jan Klimek. Ich niezwykłość polega na wymienialności pudeł rezonansowych i podwójnych strunach - opowiadał w Dwójce lutnik Stanisław Nogaj.
rozwiń zwiń