X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Głos gór. Wspominamy Bolesława Karpiela-Bułeckę

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2017 13:28
- Dawniej, jak się wyszło wieczorem z domu, to z każdej strony słychać było tylko śpiew. Dziś, jakby ktoś chciał zaśpiewać w górach, to będzie musiał mandat zapłacić - mówił w archiwalnym nagraniu jeden z najwybitniejszych Podhalańskich muzyków.
Audio
  • Głos gór. Wspominamy Bolesława Karpiela-Bułeckę (Źródła/Dwójka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Shutterstock/Paul Aniszewski

W magazynie "Źródła" przypomnieliśmy postać Bolesława Karpiela-Bułecki, skrzypka i rzeźbiarza, który zmarł 24 stycznia. W odtworzonym archiwalnym wywiadzie góralski mistrz wspominał dawne lata, gdy stryjkowie sadzali go na krześle i kazali grać na basach. To był też czas, gdy muzyki nikt nie przeliczał na pieniądze. - To teraz taka moda przyszła, że gdzie się idzie grać, to płacą za to. Nam nigdy nikt nie płacił. Człowiek szedł z wielką przyjemnością żeby sobie pograć.

W audycji przypomnieliśmy też opowieść Bolesława Karpiela-Bułecki o rodzajach góralskich melodii i pochodzeniu ich nazw. Zabrzmiały unikatowe nagrania jego kapeli z lat 70. Próby oceny Bolesława Karpiela dokonali syn Jan Karpiel-Bułecka i Krzysztof Trebunia-Tutka.

***

Tytuł audycji: Źródła

Przygotowali: Maria Baliszewska i Anna Szotkowska

Gość: Jan Karpiel-Bułecka, Krzysztof Trebunia-Tutka, Bolesław Karpiel-Bułecka (z nagrań archiwalnych)

Data emisji: 31.01.2017

Godzina emisji: 12.00

bch/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wacław Kułakowski. Żegnamy wielkiego cymbalistę

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2017 14:18
- Było oddany ludowemu sposobowi gry. Grał spontanicznie ze słuchu, łączył dźwięk z widokiem struny - mówił o zmarłym w grudniu wybitnym muzyku ludowym z Wileńszczyzny prof. Piotr Dahlig.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie tańce narodowe. "To kwestia ideologii"

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2017 13:56
- Postanowiłem sobie odpowiedzieć na pytanie, co łączy tańce, które uznajemy za narodowe, i znalazłem tylko jeden element wspólny - mówił w Dwójce dr Tomasz Nowak z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fidel jezuicka. Tajemnicze skrzypce z 1924 r.

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2017 14:46
- Nazwa tego instrumentu wzięła się stąd, że zbudował je przed wojną jezuita Jan Klimek. Ich niezwykłość polega na wymienialności pudeł rezonansowych i podwójnych strunach - opowiadał w Dwójce lutnik Stanisław Nogaj.
rozwiń zwiń