Paweł Grochocki: śpiewam pieśni w imieniu zmarłego

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2017 17:57
- Część repertuaru przejąłem od śpiewaka pogrzebowego Jana Wnuka ze Zdziłowic - mówił w Dwójkowej adycji "Źródła" Paweł Grochocki, śpiewak, który w duecie z altowiolistą Pawłem Odorowiczem zdobył Grand Prix 20. Konkursu Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja".
Audio
  • Paweł Grochocki i i Paweł Odorowicz o projekcie z pieśniami pogrzebowymi (Źródła/Dwójka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Shutterstock.com

Grochocki Odorowicz 1200.JPG
Grand Prix konkursu "Nowa Tradycja". Spektakl żałobnego minimalizmu

Paweł Grochocki jest artystą, który na co dzień śpiewa pieśni podczas pogrzebów. W rozmowie z Magdaleną Tejchmą wyjaśniał, że na potrzeby konkursu "Nowa Tradycja" wybrał szczególny wątek z twórczości funeralnej. - Na pogrzebach śpiewa się modlitwy za duszę, są też pieśni, które mają umoralniać, czasem postraszyć, są i takie, które dają nadzieję na życie wieczne. Ja wybrałem te utwory, w których śpiewa się w imieniu zmarłego. Są to słowa, których zmarły nie może już wypowiedzieć - tłumaczył gość audycji "Źródła".

Śpiewak podkreślał, że pieśni podczas pogrzebów pomagają skanalizować emocje i ułatwiają przejście przez tę ceremonię, dlatego, jego zdaniem, pracy dla śpiewaków pogrzebowych będzie coraz więcej. Paweł Grochocki opowiadał także o grupach śpiewaczych nazwywających siebie Komitetami Pożegnalnymi. Mówił ponadto o swoim mistrzu Janie Wnuku oraz o zawodzie psychotanatologa.

W audycji rozmawialiśmy także z altowiolistą Pawłem Odorowiczem, który w duecie z Grochockim odpowiada za aranżacje pieśni pogrzebowych. Muzyk wspominał, że panowie poznali się w Szczecinie, gdzie stali w kolejce po nagrodę.

Magdalena Tejchma przedstawiła również swoją rozmowę z Przemysławem Fickiem, dudziarzem, laureatem nagrody Złotych Gęśli przyznawanej instrumentaliście wyróżniającemu się podczas konkursu "Nowa Tradycja".

f

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadzi: Magdalena Tejchma

Gość: Paweł Grochocki (śpiewak), Paweł Odorowicz (altowiolista), Przemysław Ficek (dudziarz)

Data emisji: 15.05.2017

Godzina emisji: 12.00

bch/jsz

Czytaj także

Grand Prix konkursu "Nowa Tradycja". Spektakl żałobnego minimalizmu

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2017 13:23
– Słuchając ich występu, byłem przygwożdżony prostotą przekazu i ostatecznością tematu – mówił o duecie Grochocki_Odorowicz Olo Walicki, przewodniczący jury 20. Konkursu Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grochocki_Odorowicz o sukcesie na "Nowej Tradycji"

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2017 14:49
- Projekt, który na początku swej drogi dostaje najwyższą z możliwych w Polsce nagród folkowych, staje przed trudnym wyzwaniem wysoko zawieszonej poprzeczki - mówili w Dwójce laureaci Grand Prix konkursu "Nowa Tradycja".
rozwiń zwiń