Stanisław Wyżykowski: działanie liry podpatrzyłem na komedii

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2017 15:08
- Nocami nie spałem, tylko rysowałem lirę w myślach na suficie - wspominał 90-letni lutnik Stanisław Wyżykowski, który swoją pierwszą lirę korbową zbudował w 1967 roku. Była to pierwsza rekonstrukcja tego instrumentu w Polsce.
Audio
  • Audycja o Stanisławie Wyżykowskim (Źródła/Dwójka)
Stanisław Wyżykowski przy pracy
Stanisław Wyżykowski przy pracyFoto: PAP/Darek Delmanowicz

fidel jezuicka 1200.jpg
Fidel jezuicka. Tajemnicze skrzypce z 1924 r.

21 maja w sanockim skansenie otworzono Pracownię Lutniczą Stanisława Wyżykowskiego. W ten sposób uczczono 50. rocznicę pierwszej rekonstrukcji liry korbowej w Polsce. Legendarny lutnik wspominał w Dwójce, że o budowie tego instrumentu marzył od dziecka. Pierwsze liry zrobił bardziej na wyczucie. Swą wiedzę rozwinął podczas seansu kina objazdowego. - Pokazywali francuską komedię, gdzie dwóch gości w smokingach grało na lirach i prowadziło korowód do kościoła. Usłyszałem ten ton, zastanawiałem się, jakie tam jest strojenie. Zwróciłem uwagę, jak im ręce chodzą. Z tego filmu dowiedziałem się, jakie dać struny i menzurę.

O Stanisławie Wyżykowskim opowiadali w audycji jego uczniowie Andrzej Staśkiewicz, Jan Malisz i Stanisław Nogaj, który - by móc terminować u Wyżykowskiego - rzucił regularną pracę.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadzi: Magdalena Tejchma

Data emisji: 22.05.2017

Godzina emisji: 12.00

bch/jp

Czytaj także

Święta z Kapelą Maliszów w Męcinie Małej

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2016 15:30
W "Przestrzeniach kultury" złożyliśmy wizytę u zespołu w ich rodzinnej miejscowości na styku Beskidu Niskiego i Pogórza Jasielskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paweł Grochocki: śpiewam pieśni w imieniu zmarłego

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2017 17:57
- Część repertuaru przejąłem od śpiewaka pogrzebowego Jana Wnuka ze Zdziłowic - mówił w Dwójkowej adycji "Źródła" Paweł Grochocki, śpiewak, który w duecie z altowiolistą Pawłem Odorowiczem zdobył Grand Prix 20. Konkursu Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja".
rozwiń zwiń