REKLAMA

Janina Pydo: piosenki na weselu same się układały

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2017 15:45
- Byli tacy goście, co się obrażali, ale to się na to nie patrzyło - o przyśpiewkach weselnych opowiadała w Dwójce wzięta weselna śpiewaczka z Zastawia koło Goraja.
Audio
  • Janina Pydo o przyśpiewkach weselnych (Źródła/Dwójka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: pixabay.com/Unsplash/domena publiczna

Urodzona w 1930 roku Janina Pydo śpiewa na weselach do dziś. Śpiewaczka opowiadała, że piosenki skierowane do gości potrafią być bardzo złośliwe: - Śpiewało się "nasza panna jak kwiatek barwinku, a nasz pan młody jak kozioł na rynku". Albo raz przyjechała jedna starościna z Zachodu z torebką, a nie było wtedy mody na torebki, to trzeba było jej dociąć: "stoi kogut na kominie, nasrał w torbę starościnie, starościna nie wiedziała, z taką torbą przyjechała". Jak ona się na mnie wściekła!

Janina Pydo zaprezentowała w audycji przykłady piosenek przepraszających, które miały załagodzić sytuację na weselu. W "Źródła" rozmawialiśmy również o jedzeniu i piciu podczas wesel na wsi. Janina Pydo mówiła też o śpiewach majowych i modlitwach za zmarłego.

***

Tytuł audyji: Źródła

Prowadzi: Magdalena Tejchma

Goście: Janina Pydo (śpiewaczka ludowa)

Data emisji: 17.07.2017

Godzina emisji: 12.00

bch/jp

Czytaj także

Tęsknota za ligawką. Adwentowa tradycja z Mazowsza

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2016 16:30
- Kiedyś w każdym domu było po 3-4 kawalerów i każdy miał ligawkę, na której grał. To było wtedy modne - wspominał Stanisław Jałocha, opowiadając o adwentowej tradycji gry na ludowym instrumencie we wsi Kalonka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kapela Gołoborze wskrzesza muzyczne tradycje Wielkopolski

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2017 15:06
- Nazwa kapeli wzięła się z warunków, które nas otaczały. Tam, gdzie szukałem muzyki, było tak pusto, jak na gołoborzu - mówił w Dwójce Mateusz Raszewski, skrzypek zespołu, który zajął III miejsce na tegorocznym Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu w kategorii "Folklor-Kontynuacja".
rozwiń zwiń