Zdzisław Marczuk: melodie piszę na styl podlaski

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2017 16:49
- Trzeba grać tak, jak się u nas grało, choć umiałbym skomponować i radomską melodie - mówił w Dwójce skrzypek z Zakalinek, który zdobył I nagrodę w kategorii solistów instrumentalistów na festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu.
Audio
  • Zbigniew Marczuk: melodię piszę na styl podlaski (Źródła/Dwójka)
  • Rozmowa z Kapelą Tkaczy z Moszczenicy (Źródła/Dwójka)
Zdzisław Marczuk
Zdzisław MarczukFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Zdzisław Marczuk to weteran kazimierskiego festiwalu. Jest na nim obecny od roku 1988 i zdobył tu wiele nagród. W rozmowie z Kubą Borysiakiem opowiadał, że choć zna wiele tradycyjnych utworów, to cały czas komponuje swoje. - Melodie przychodzą do mnie najczęściej po obudzeniu i wtedy nagrywam na dyktafon albo zapisuję nutki. 

Muzyk mówił, że tworzy w stylu podlaskim, który jest inny od np. radomskiego. - U nich wszystko jest bardziej mazurkowate. Koleżanki moje mówią, że u nich wszystko jest podobnie, a moje melodie da się odróżnić - opowiadał Zdzisław Marczuk.

W audycji rozmawialiśmy też z Kapelą Tkaczy z Moszczenicy, która też zdobyła nagrodę w tym roku w Kazimierzu. Muzycy w audycji opowiadali m.in. o utworach, które skomponował ich członek Jan Łaski dla każdej miejscowości w gminie Moszczenica, ale też o melodiach, które powstały dla Włochów, Hiszpanów, Chorwatów i Francuzów.

***

Rozmawiał: Kuba Borysiak

Goście: Zdzisław Marczuk i muzycy Kapeli Tkaczy

Data emisji: 20.07.2017

Godzina emisji: 12.35

Materiał został wyemitowany w audycji "Źródła".

bch/jp

Czytaj także

Z życia cymbalisty. Andrzej Makara

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2015 17:18
- Dawniej granie w kapeli nie było popularne wśród młodzieży, moja gra na cymbałach była więc odbierana różnie. Ale to dzięki zespołowi zobaczyłem morze - wspomina członek grupy Bachórzanie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zobacz Kapelę Maliszów na Muzycznej Scenie Tradycji!

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2015 06:00
15 listopada w Studiu Polskiego Radia im. W. Szpilmana wystąpili laureaci drugiej nagrody festiwalu Nowa Tradycja 2014.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Cebula: nie zaginie ludowa muzyka

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2017 13:17
- Była pewna przerwa, ale teraz młodzi ludzie uczą się ludowej muzyki, garną się do niej. Byle ładnie grali, nie za głośno, byle to było do ucha wymierzone - mówił w Dwójce skrzypek z Kolbuszowej, laureat tegorocznej Nagrody Oskara Kolberga, przyznawanej za zasługi dla kultury ludowej.
rozwiń zwiń