Roztocze. "Życie tu było intensywnie dopełnione muzyką"

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2018 16:37
- Ludzie angażowali się w działalność orkiestr i zespołów śpiewaczych. Na tle dzisiejszej wsi, która po pracy zasiada przed telewizorem, robi to szokujące wrażenie - mówił w Dwójce Krzysztof Gorczyca, współautor publikacji "Przy onej dolinie".
Audio
  • Krzysztof Gorczyca o książce "Przy onej dolinie" (Dwójka/Źródła)
Okładka książki Przy onej dolinie
Okładka książki "Przy onej dolinie"Foto: materiały prasowe

ludowe stradivariusy 1200.JPG
"Ludowe stradivariusy". 120 lat skrzypiec od samouków

Książka "Przy onej dolinie" poświęcona jest życiu muzycznemu Roztocza Szczebrzeszyńskieg, a zarazem jest kontynuacją cyklu zapoczątkowanego w publikacji "Dajcie stołka cisowego", dotyczącej Roztocza Gorajskiego.

Krzysztof Gorczyca wyjaśnił w audycji "Źródła", że obszar badawczy został wytyczony w oparciu o granice istniejącej od średniowiecza parafii. - Ten teren jest kulturowo skupiony wokół ośrodka religijnego w Radczenicy. W repertuarze słychać, że mieszkańcy odnoszą się do tych samych spraw i tematów - mówił gość Dwójki.

Charakterystyczne dla Roztocza Szczebrzeszyńskiego są orkiestry dęte, które powstawały przy straży pożarnej, ale też przy parafii. Krzysztof Gorczyca opowiadał, że poza uroczystościami gminnymi i religijnymi zespoły te bardzo często grały na potańcówkach. Co ciekawe, zainteresowanie muzyką było tak duże, że w Sułowie powstała oddolna szkoła muzyczna, której uczyła się młodzież, ale i starsi gospodarze. Trzyletni kurs kończył się egzaminem.

Badacz opowiadał w audycji o ręcznie pisanych kronikach dotyczących życia tego regionu, ale też o współczesnym funkcjonowaniu muzyki tradycyjnej na Roztoczu. Krzysztof Gorczyca nadziei na jej rozwój upatruje w odradzających się wiejskich potańcówkach w remizach, na których występują dawni muzykanci. ("Młodzi mają okazję zobaczyć, jak wielką charyzmę mają ich lokalni muzycy, ale też, jak wielkim zainteresowaniem dziewcząt się cieszą").

W audycji słuchaliśmy też muzyki z płyt załączonych do książki "Przy onej dolinie".

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadzi: Magdalena Tejchma

Goście: Krzysztof Groczyca 

Data emisji: 15.01.2018

Godzina emisji: 15.07

bch/jp


Czytaj także

Janina Pydo: piosenki na weselu same się układały

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2017 15:45
- Byli tacy goście, co się obrażali, ale to się na to nie patrzyło - o przyśpiewkach weselnych opowiadała w Dwójce wzięta weselna śpiewaczka z Zastawia koło Goraja.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Na początku miałem kompleks gry na cymbałach"

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2017 12:00
- Moi rówieśnicy grali na gitarach, na skrzypcach, a ja byłem inny. Teraz to doceniam - mówił w Dwójce cymbalista Jakub Karpuk, najlepszy instrumentalista tegorocznego Turnieju Muzyków Prawdziwych w Szczecinie.
rozwiń zwiń