"Ludowe stradivariusy". 120 lat skrzypiec od samouków

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2017 15:30
– Najstarszy instrument jest datowany na około 1890 rok, natomiast najnowsze eksponaty to skrzypce z 2016 r. – mówiła Katarzyna Zedel, autorka scenariusza wystawy w Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu.
Audio
  • "Ludowe stradivariusy". 120 lat skrzypiec od samouków (Źródła/Dwójka)
Eksponaty na wystawie Ludowe stradivariusy
Eksponaty na wystawie "Ludowe stradivariusy"Foto: Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu

ludowe stradivariusy na boczek.JPG

Kolekcja szydłowieckiego muzeum obejmuje zabytki z XVII, XVIII, XIX i XX wieku (a także instrumenty zbudowane w ostatnich latach) ze wszystkich regionów etnograficznych. – To największy zbiór ludowych instrumentów muzycznych w Polsce, liczący około 2300 obiektów, z czego aż 1500 musi gnieździć się w magazynie. Ale nie potrwa to długo, bo budujemy nową siedzibę – zapowiedziała w Dwójce dyrektor placówki Aneta Oborny.

Część ogromnej kolekcji znalazła się na czasowej wystawie "Ludowe Stradivariusy". Katarzyna Zedel opowiadała m.in. o swoim pomyśle na tę ekspozycję. – Chciałam przeprowadzić widza przez etapy budowy skrzypiec, pokazać możliwości budowniczych, którzy są samoukami, nie uczyli się w szkołach lutniczych, tylko budowali tak, jak potrafili. Na wystawie mamy więc nie tylko prymitywne instrumenty oraz dawne zabawki i narzędzia muzyczne dla dzieci, lecz także ciekawe skrzypce wykonane bardzo profesjonalną metodą – mówiła.

Nie wszystkie jednak egzemplarze na wystawie są od początku do końca dziełem samouków. Obok skrzypiec tzw. klejonych i żłobionych znalazły się tam bowiem instrumenty z europejskich fabryk twórczo "korygowane" przez ludowych twórców.

Fot. Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu Fot. Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadzi: Magdalena Tejchma

Goście: Aneta Oborny i Katarzyna Zedel (Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu)

Data emisji: 4.12.2017

Godzina emisji: 15.07

mc/bch

Czytaj także

Cytra. Instrument z innego kosmosu

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2017 17:03
- W moim rodzinnym Wągrowcu była przed wojną spora mniejszość niemiecka. Ci ludzie grali na cytrach w domu. To fascynujący instrument, na którym można zagrać wszystko - mówił w Dwójce cytrzysta Grzegorz Tomaszewski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak Dobrzeliniacy na festiwal w Kazimierzu jechali

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2017 15:49
- Ten film jest o zderzeniu świata starszych ludzi z energią młodości. Wydaje mi się, że udało się nam to pokazać - o dokumencie "W drodze" opowiadał w Dwójce jego reżyser Krzysztof Rzączyński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Źwierściadło". Pierwsza polska składanka avant-folkowa

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2017 17:31
- Na gruncie polskim ten termin nie był dotąd używany - o płycie zbierającej nagrania artystów takich jak Księżyc, Ola Bilińska czy Loopus Duo opowiadał w Dwójce jej kompliator Remigiusz Hanaj.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maria Pomianowska: trzeba uczyć improwizowania

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2017 15:44
- Stworzenie nowej melodii to największe wyzwanie w każdej kulturze. Gdy masz melodię, napisanie według niej symfonii nie jest już takie trudne - mówiła w Dwójce Maria Pomianowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wiejski Dżez". Nowy album Kapeli Maliszów

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2017 16:30
Gośćmi audycji "Źródła" byli Zuzanna i Jan Kacper Maliszowie, którzy opowiadali o swoim najnowszym albumie, który miał premierę 24 listopada.
rozwiń zwiń