"Festiwal w Kazimierzu jest świadectwem żywej kultury"

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2018 15:41
- Początki festiwalu sięgają czasów, gdy muzyka ludowa była ważnym elementem życia, wykonawcy występowali w swoich strojach i mówili gwarą. To były czasy wielkiego wspólnego muzykowania – mówił w Dwójce Remigiusz Mazur-Hanaj.
Audio
  • Z Remigiuszem Mazur-Hanajem o festiwalu w Kazimierzu (Źródła/Dwójka)
  • Przypomnienie laureatów Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych z 2017 roku (Źródła/Dwójka)
  • Jacek Jackowski, jeden z jurorów na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, o 1. dniu przesłuchań (Poranek Dwójki)
Plakat promujący festiwal w Kzimierzu
Plakat promujący festiwal w KzimierzuFoto: mat. promocyjne

Nagroda_Kolberga_2018_1200.jpg
Nagroda im. Oskara Kolberga. Laureaci uhonorowani

Pierwszy Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych odbył się w 1966 r. w murach kazimierskiego zamku. Prowadzącym był wówczas znany aktor Wojciech Siemion. Popularność imprezy była tak ogromna, że przeniesiono ją z ciasnego zamku na Mały i Duży Rynek.

- Festiwal w Kazimierzu nie skupiał się długo na prezentowaniu folkloru stylizowanego, ubarwionego, lecz przede wszystkim na żywej tkance kultury ludowej, jako skarbnicy kultury narodowej – przypomniał gość audycji.

Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie już po raz 52. organizuje Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych, który odbędzie się w dniach 21-24 czerwca.

Celem tego najważniejszego w Polsce festiwalu ludowego jest popularyzacja, ochrona i dokumentacja autentycznego muzykowania i śpiewu ludowego. Na scenie dominować będzie archaiczny śpiew gwarowy, ale nie zabraknie także muzyki tanecznej. Impreza ma charakter konkursu, w którym biorą udział kapele ludowe, instrumentaliści grający na tradycyjnych instrumentach, śpiewacy i zespoły śpiewacze. Repertuar artystów zgodny jest z tradycjami danego regionu kraju. Nadrzędnym kryterium oceny jest autentyczność wykonywanych utworów ludowej kultury muzycznej. Konkurs oceniają najwybitniejsi polscy etnografowie, muzykolodzy i folkloryści.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji poświęconej 52. edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych.

***

Rozmawiała: Maria Baliszewska

Gość: Remigiusz Mazur-Hanaj (muzyk, antropolog, wydawca i kolekcjoner)

Data emisji: 19.06.2018

Godzina emisji: 15.00

Rozmowa została wyemitowana w audycji Źródła. Magazyn kultury ludowej.

mko/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kapela ze Wsi Warszawa zaprasza mistrzów z Mazowsza

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2017 12:00
Gościem folkowego "Poranka Dwójki" był Maciej Szajkowski, który opowiadał o programie przygotowanym specjalnie z okazji 20-lecie Kapeli ze Wsi Warszawa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nagroda Kolberga. "Dobry muzykant wszystko zagra"

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2018 16:07
- Trzeba umieć grać rzeczy rozmaite. Nie tylko poleczki i obereczki, ale czasem i tango. Muzykant potrafi zagrać każdą melodię. A i śpiewać też musi umieć – mówił Leon Lewandowski, tegoroczny laureat Nagrody im. Oskara Kolberga.
rozwiń zwiń