"Jeden - Wiele". Rozmaitość i porozumienie

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2018 16:00
Najnowszy projekt Karoliny Cichej i Elżbiety Rojek, album "Jeden - Wiele" to powrót na wielokulturowe Podlasie. Muzyka zawarta na płycie to rodzaj epifanii, która pozwala na porozumienie ponad wyznaniowymi doktrynami.
Audio
  • Premiera płyty JEDEN-WIELE - rozmowa z Karoliną Cichą i Elżbietą Rojek (Dwójka/Źródła)
Karolina Cicha w  studiu S1
Karolina Cicha w studiu S1Foto: Grzegorz Śledź

Z różnorodności wyznań Podlasia artystki wybrały pieśni chwalebne Stwórcy, różnie pojmowanego. Pojawiają się wątki katolickie, protestanckie, islamskie, judaistyczne i staroobrzędowe.

- Trzeba było znaleźć wspólny mianownik, temat, który by sprawił, że sąsiadowanie pieśni z tak różnych wyznań nie będzie budziło kontrowersji. Nie chodziło nam o to, żeby wzbudzić prowokację czy skandal. Chciałyśmy pokazać sąsiedztwo - tak o repertuarze płyty opowiadała Karolina Cicha.

Artystki w najnowszym sięgają wydawnictwie po język esperanto. - Nie jest to język liturgiczny, ale ma on w sobie coś, co jest przesłaniem także naszej płyty. Jest to język stworzony po to, aby ludziom ułatwić porozumienie - dodaje Karolina Cicha.

Jakie recenzje zbiera najnowszy album „Jeden - Wiele” i  jak wyglądała praca przy jej nagraniu. O tym w naszym nagraniu.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadził: Piotr Kędziorek

Goście: Karolina Cicha i Elżbieta Rojek (artystki)

Data emisji: 23.11.2018

Godzina emisji: 15.15

gs/at

Czytaj także

"Po śladach" i "Jeden-Wiele", czyli polskie nowości płytowe

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2018 10:00
W audycji słuchaliśmy najnowszych wydawnictw płytowych Karoliny Cichej i Tria Janusza Prusinowskiego.  
rozwiń zwiń