Kujawskie tradycje głosem Danuty Kaczmarek

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2019 07:30
Śpiewaczka ze Śmiłowic jest znaną reprezentantką pieśniarskich tradycji Kujaw. W "Źródłach" opowiedziała o bogactwie swojego repertuaru oraz przede wszystkim - rodzinnych terenów.
Audio
  • Danuta Kaczmarek opowiada o bogactwie kujawskiego repertuaru śpiewaczego (Dwójka/Źródła)
Kobieta w regionalnym stroju kujawskim.
Kobieta w regionalnym stroju kujawskim.Foto: Z archiwum NAC

Danuta Kaczmarek wykonuje unikalne pieśni weselne, ballady i przyśpiewki przekazywane jej przez rodziców. Jest kierowniczką zespołu śpiewaczego Śmiłowiónki, uznaną i nagradzaną artystką ludową.

- Założyłam zespół w 2010 roku. Kapela składa się z bardzo młodych ludzi, jedna osoba nawet nie ma osiemnastu lat – wspominała śpiewaczka. – Moja ciocia ślubowała, więc babcia nauczyła mnie piosenki, którą miałam zaśpiewać na weselu. To był mój pierwszy występ, miałam wtedy 4 latka - pamiętam to do dziś. Potem śpiewałam na uroczystościach w szkole. Matematyka, język polski i śpiew to były moje ulubione przedmioty. Dziś prowadzę zajęcia z dziećmi i w zespole. Starych pieśni nauczyłam się od babci. Mieliśmy ostatnio też kilka koncertów z Warszawą Wschodnią.

Jej głosu można słuchać m.in. na płycie "Kujawska Atlantyda", będącej efektem współpracy takich zespołów, jak Warszawa Wschodnia i Janusz Prusinowski Kompania, oraz mistrza tuby - Zdzisława Piernika i jego córki Justyny Piernik.

Zapraszamy do odsłuchania nagrania.


***

Tytuł audycji: Źródła

Rozmawiał: Kuba Borysiak

Gość: Danuta Kaczmarek (śpiewaczka ludowa)

Data emisji: 20.03.2019

Godzina emisji: 15.15

at

Czytaj także

"Kujawska Atlantyda". Podróż przez muzykę i pamięć

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2017 16:23
- Pracując nad tą płytą, w dużym stopniu skupialiśmy się na archiwach. Chcieliśmy wiedzieć, jak brzmiała muzyka Kujaw, gdy słuchał jej Chopin, inspirując się nią w swoich kompozycjach – podkreśliła Justyna Piernik, opowiadając o swojej najnowszej płycie.
rozwiń zwiń