X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kapela Wojciechowska - siła tradycji

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2019 12:00
Pierwszy skład kapeli powstał pod zaborami i tworzyli go muzykanci orkiestr wojskowych, stąd też ich bardzo przejrzyste melodie i miarowy wojskowy rytm. W ich muzyce nie ma przypadków.
Audio
  • Leszek Iwaniak i Stanisław Mirosław opowiadają historię Kapeli Wojciechowskiej (Dwójka/Źródła)
Kapela Wojciechowska, lata 40. XX wieku
Kapela Wojciechowska, lata 40. XX wiekuFoto: z Archiwum Gminnego Ośrodka Kultury w Wojciechowie

Kapela Wojciechowska z Wojciechowa jest prawdziwym fenomenem na mapie folkloru Lubelszczyzny. Działa nieprzerwanie od 1926 roku, a w latach 30. była specyficznym wiejskim zespołem prowadzonym przez pomocnika organisty, Franciszka Chanaja, który uczył lokalnych muzykantów grania z nut.

- Kiedy skrzypce przestały być modne, harmoniści przejęli rynek. Gdy w latach dwudziestych i wcześniejszych grał skrzypek i bębenek obręczowy, tak później, ze względu na większą nośność grano już na harmonii i dużym bębnie – opowiadał Leszek Iwaniak.

Przez wiele lat liderem kapeli i kontynuatorem dzieła Chanaja był puzonista kapeli, Feliks Iwaniak (1913-1992). Dziś w kapeli grają muzykanci starszego i średniego pokolenia, a przez długi czas łącznikiem pomiędzy wszystkimi generacjami wojciechowskich muzykantów był bębnista Czesław Zając (1920-2018).

- Gram od 1974 roku w Wojciechowie. Dobry oberek, dobra polka, wszystko mnie interesuje, bo to idzie po duszy, a oberki mnie zachwycają - opowiadał zmarły w zeszłym roku, Czesław Zając, 98-letni muzykant, bębniarz i tancerz. - Jak widzę, że tancerz dobrze tańczy oberka, to mu nawet dobiję do nogi, żeby tupnąć sobie mógł.

W audycji wysłuchamy opowieści obecnie grających w kapeli: Leszka Iwaniaka i Stanisława Mirosława. 


Kapela Wojciechowska, lata 40. XX wieku Kapela Wojciechowska, lata 40. XX wieku

***

Tytuł audycjiŹródła

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Goście: Leszek Iwaniak i Stanisław Mirosław (Kapela Wojciechowska)

Data emisji: 8.04.2019

Godzina emisji: 15.15

gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ludwik Młynarczyk: muzykę trzeba omaszczyć uczuciem

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2019 11:00
- Melodie w muzyce podhalańskiej i orawskiej różnią się od siebie. Pieśni orawskie znamy dzięki Emilowi Mice - mówił w "Źródłach" muzyk z Kiczorów koło Lipnicy Wielkiej, Ludwik Młynarczyk. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Bieńkowski przedstawia "Pięciu od Bogusza"

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2019 16:00
Książka z płytą „Pięciu od Bogusza”, stanowią zapis poszukiwań śladów pamięci o legendarnym skrzypku Janie Boguszu, nauczycielu pięciu wielkich kajockich muzyków: Piotra Gacy, Tadeusza Jedynaka, Józefa Papisa, Józefa Zarasia i Stanisława Ziei.
rozwiń zwiń