X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Śpiewy i zwyczaje wielkopostne na Kurpiach

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2019 13:00
W "Źródłach" o pieśniach śpiewanych w drobnoszlacheckich wioskach w Łomżyńskiem opowiadał Adam Strug. Rozmawialiśmy również o zwyczaju i genezie tzw. Bożego Obiadu.
Audio
  • Adam Strug opowiada o zwyczaju i genezie tzw. Bożego Obiadu oraz o pieśniach śpiewanych w drobnoszlacheckich wioskach w Łomżyńskiem (Dwójka/Źródła)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Boży Obiad to całodobowe nabożeństwo w intencji wszystkich zmarłych spośród społeczności, a także wszystkich dusz czyśćcowych. W trakcie nabożeństwa śpiewane są, nieużywane już dzisiaj powszechnie, barokowe pieśni nabożne, odmawiane są modlitwy za zmarłych, litanie, różaniec.

- Wraz z zespołem udaliśmy się do wsi Nowa Ruda na Kurpiach Zielonych. Do dziś śpiewa się tam w kościele od świtu do trzeciej w nocy. Nie są to sytuacje do przeniesienia na inny grunt, są to prawdziwe pieśni plemienne - mówił Adam Strug.

Ponadto w audycji zaprezentowaliśmy pieśni wielkopostne w wykonaniu Monodii Polskiej, tradycyjne pieśni pasyjkowe na Wielki Czwartek i wielkoczwartkowe pieśni kościoła maronickiego i syryjskiego. 

- Wychowałem się na Kurpiach. Szlachta zachowała tu religijne pieśni barokowe w formie niezmienionej od czasu powstania, a Kurpie wytworzyli własny, plemienny ryt, w którym interpretują te tematy. Zależności pomiędzy tymi dwoma grupami są dla mnie przyczyną ogromnej frajdy - tłumaczył w „Źródłach” Adam Strug. - Pieśni szlacheckie molowe, smutne, u Kurpiów stają się durowe, wesołe. Co ciekawe, obie te grupy społeczne łączyła wolność, bo nie dotyczyła ich pańszczyzna.

***

Tytuł audycjiŹródła

Prowadziła:  Magdalena Tejchma

Gość: Adam Strug (śpiewak, muzyk)

Data emisji: 18.04.2019

Godzina emisji: 15.15

gs/at


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wielki Tydzień

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2019 09:00
W przeszłości w Wielką Środę, Wielki Czwartek lub nawet w Wielki Piątek w całej niemal Polsce odbywały się judaszki.
rozwiń zwiń