X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ekspansja folku i tradycja według prof. Piotra Dahliga

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2019 15:30
Z okazji zbliżającego się wielkimi krokami 22. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja" - z prof. Piotrem Dahligiem rozmawialiśmy o związkach folku z tradycją, a także przypomnieliśmy sylwetki wybranych uczestników i zwycięzców Konkursu Muzyki Folkowej.
Audio
  • Prof. Piotr Dahlig opowiada o związkach folku z tradycją (Dwójka/Źródła)
Prof. Piotr Dahlig  i Anna Meto. Koncert z cyklu Muzyczna Scena Tradycji, 26 kwietnia 2015 r
Prof. Piotr Dahlig i Anna Meto. Koncert z cyklu Muzyczna Scena Tradycji, 26 kwietnia 2015 rFoto: Grzegorz Śledź

Prof. Piotr Dahlig jest postacią szczególną dla polskiej etnomuzykologii i muzyki folkowej. To naukowiec, który z niezwykłą wrażliwością, skrupulatnością i poczuciem misji zajmuje się dziedziną, którą najogólniej można nazwać kulturą ludową.

- Folk zaistniał w późnych dekadach XX wieku. Równocześnie rozwijał się kierunek młodego romantyzmu w muzyce współczesnej, zaczynała mieć rangę rekonstrukcja muzyki dawnej a w muzyce klasycznej cenione były brzmienia oryginalne. Folk wyrósł na fali powrotu do źródeł. Przyśpieszone przemiany kulturowe zawsze wymagają potrzebę zatrzymania się i spojrzenia wstecz w celu przywrócenia naturalnej percepcji. Muzyka folkowa preferuje brzmienia naturalne i akustyczne, to jest jej przekaz – tłumaczył w Źródłach prof. Piotr Dahlig. – Jest to element międzynarodowej kultury muzycznej, a to, co stało się w Polsce jest efektem przemian politycznych. Pewna swoboda ekspresji była już wtedy oczywistością. W latach 80. pojawiały się pierwsze próby trawestacji muzyki folkowej w naszym kraju, a właściwy wybuch pomysłów nastąpił w latach 90. Ruch folkowy ma już historię co najmniej jednego pokolenia, dlatego mógłbym już mówić o stylu muzyki folkowej, który wyróżnia się olbrzymią różnorodnością.

Jak tłumaczył gość audycji, folk stopniowo rozrasta się w muzykę globalną, kontestującą mainstream. Nie jest to muzyka całkowicie zdeterminowana przez komercję, ma dużo do przekazania słuchaczowi i z tego względu jest niezwykle cenna. Problemem jest jej relacja do źródła, ponieważ jest czynnikiem przetwarzającym minione tradycje muzyczne. 

Zapraszamy do odsłuchania całości audycji.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadziła: Anna Szotkowska

Goście: prof. Piotr Dahlig (muzykolog, etnomuzykolog)

Data emisji: 14.05.2019

Godzina emisji: 15.15

gs/at

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak