Nowa płyta Félix Lajkó & Vołosi

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2019 13:00
W audycji spotkaliśmy się z Krzysztofem Lasoniem, który opowiedział nam o kulisach powstania płyty "Lajko Félix & Vołosi".
Audio
  • Krzysztof Lasoń opowiada o kulisach powstania najnowszej płyty "Lajko Félix & Vołosi" (Dwójka/Źródła)
materiały promocyjne
materiały promocyjneFoto: okładka płyty

Vołosi przekraczają granice instrumentów smyczkowych, tworząc muzykę na wskroś nowoczesną i atrakcyjną dla współczesnego odbiorcy - wyrastającą z karpackich korzeni, ale zawierającą w sobie znamiona jazzowej improwizacji, pełną niezwykle emocjonalnego przekazu.

Félix Lajkó to bezkompromisowy i wszechstronny węgierski wirtuoz skrzypiec, kompozytor i aktor. Porusza się w rozmaitych konwencjach, od muzyki tradycyjnej po jazz, zachowując przy tym niepowtarzalny styl i świeżość wyrazu.

- Nasze szaleństwo grania na skrzypcach zostało skojarzone z Felixem Lajko przez dziennikarzy RCKL. Pomysł na początku wydał nam się trudny. Jesteśmy, jako grupa, konglomeratem smyczkowym i jeszcze jeden, dodatkowy smyczkowiec był dla nas zagadką. Długo zastanawialiśmy się, co z tego wyjdzie – opowiadał lider kapeli Vołosi, Krzysztof Lasoń. – Spotkaliśmy się po raz pierwszy z Felixem, w jego charakterystycznym, ponurym nastroju i ciemnych okularach i na początku było to wszystko trochę groźne. Felix powiedział w końcu: „Wierzę w improwizację. Gramy”. Zaczęliśmy się wygłupiać i sprawiło nam to wtedy dużo przyjemności. Poszło nam to niesamowicie. Po trzech godzinach nie chcieliśmy skończyć próby.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji:  Źródła

Rozmawiali: Kuba Borysiak

Gość: Krzysztof Lasoń  (muzyk)

Data emisji: 6.06.2019

Godzina emisji: 15.15


gs


Czytaj także

Ludwik Młynarczyk: muzykę trzeba omaszczyć uczuciem

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2019 11:00
- Melodie w muzyce podhalańskiej i orawskiej różnią się od siebie. Pieśni orawskie znamy dzięki Emilowi Mice - mówił w "Źródłach" muzyk z Kiczorów koło Lipnicy Wielkiej, Ludwik Młynarczyk. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Bieńkowski przedstawia "Pięciu od Bogusza"

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2019 16:00
Książka z płytą „Pięciu od Bogusza”, stanowią zapis poszukiwań śladów pamięci o legendarnym skrzypku Janie Boguszu, nauczycielu pięciu wielkich kajockich muzyków: Piotra Gacy, Tadeusza Jedynaka, Józefa Papisa, Józefa Zarasia i Stanisława Ziei.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Tango Wschodu" i węgierskie táncház na polskich deskach

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2019 15:40
W czwartkowych "Źródłach" gościliśmy Mateusza Dobrowolnego - muzyka, tancerza, animatora, twórcę Węgierskiego Domu Tańca w Warszawie.
rozwiń zwiń