Baulowie, wędrowni mistycy z Bengalu

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2019 15:59
W audycji spotkaliśmy się z Krzysztofem Renikiem, który opowiedział o niezwykłej kulturze Baulów zamieszkujących Bengal. Posłuchaliśmy także ich oryginalnych nagrań z wytwórni Banglanatak.
Audio
  • O dawnej i wspóczesnej kulturze Baulów opowiadał Krzysztof Renik (Dwójka/Źródła)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Kultura Baulów nie spisała swoich nauk, jest to tradycja oralna. Wielką rolę odgrywa w niej nauczyciel i relacja mistrz-uczeń.

- Baulowie to buntownicy, którzy wiele lat temu zbuntowali się przeciwko porządkowi cywilizacyjnemu, religijnemu i społecznemu dawnych Indii. Odrzucają wszelkie podziały kastowe, odrzucają święte teksty hinduizmu i nie dzielą ludzi z powodów religijnych. Odrzucają kult świątynny i odbywanie pielgrzymek do ziem świętych. Dla Baula świątynią jest ludzkie ciało – mówił w „Źródłach” Krzysztof Renik.

W latach 60. nastąpiła ogromna fascynacja świata zachodniego kulturą Indii, a wraz z tym fascynacja Baulami.

Jak współcześnie wygląda ta kultura? Zapraszamy do odsłuchania audycji. 

***

Tytuł audycji:  Źródła

Prowadził: Kuba Borysiak

Gość: Krzysztof Renik

Data emisji: 6.06.2019

Godzina emisji: 15.15


gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Morawski strój ludowy

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2019 06:50
Morawski strój ludowy z wiejskiego krajobrazu pogranicza śląsko-morawskiego zniknął kilka lat temu wraz ze śmiercią ostatnich, noszących go na co dzień, mieszkanek. Staje się reliktem oglądanym tylko w nielicznych domach, gdzie trzymany jest z sentymentu, w muzeach oraz przy okazji wydarzeń regionalnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zagroda Lachowska "Kubalówka" Krzysztofa Bodzionego

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2019 09:00
W audycji spotkanie z Krzysztofem Bodzionym, dyrektorem GOK w Podegrodziu, regionalistą, założycielem "Kubalówki" - niewielkiego muzeum, gromadzącego dawne sprzęty gospodarskie, ubiory, zegary, wyposażenie izby – wszystko to, co opowiada o historii i kulturze mieszkańców Podegrodzia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ukrainska Silska Orchestra

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2019 15:00
Ukrainska Silska Orchestra – tak nazywały się popularne zespoły ukraińskich emigrantów w Stanach Zjednoczonych. Taką nazwę przyjęło również kijowskie trio młodych muzyków grających instrumentalną muzykę ze Środkowej i Zachodniej Ukrainy.
rozwiń zwiń