Zagroda Lachowska "Kubalówka" Krzysztofa Bodzionego

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2019 09:00
W audycji spotkanie z Krzysztofem Bodzionym, dyrektorem GOK w Podegrodziu, regionalistą, założycielem "Kubalówki" - niewielkiego muzeum, gromadzącego dawne sprzęty gospodarskie, ubiory, zegary, wyposażenie izby – wszystko to, co opowiada o historii i kulturze mieszkańców Podegrodzia.
Audio
  • Krzysztof Bodziony opowiada o powstaniu „Kubalówki” w Podegrodziu (Dwójka/Źródła)
Kubalówka
KubalówkaFoto: Anna Szotkowska

Proces odtwarzania zagrody rozpoczął się w 2000 roku. Pierwszy w zagrodzie pojawił się spichlerz. W 2003 roku przeniesiona do zagrody została chałupa zrębowa z 1858 roku. Większość renowacji wykonał sam założyciel – Krzysztof Bodziony, przy pomocy rodziny i mieszkańców wsi.

- Zaczęło się kilkanaście lat temu, kiedy znalazłem na strychu chomąto dla konia, trafiło mi się koło chałupy kawałek działki do kupienia i przeniosłem na to miejsce w 2001 roku kuźnię. Przewożenie trwało 2 dni. Chwilę później postawiliśmy sołek i na końcu chałupę, którą kupiłem od Józka Platy. Robiliśmy ją dwa tygodnie: trzech braci i trzech szwagrów i dwóch kolegów. Wszystko od zera. Chałupa datowana jest na 1858 rok i miała dwa gruntowne remonty: zaraz po wojnie w 1948 roku zmieniono strzechę, a w tej chałupie jeszcze do 1968 roku stały cztery krowy i byczek. Był również w środku piec i wyrko dla pastucha - opowiadał Krzysztof Bodziony, dyrektor GOK w Podegrodziu, regionalista i  założyciel „Kubalówki”.

Zapraszamy do odsłuchania audycji.

wnętrze  

***

Tytuł audycjiŹródła

Prowadziła: Anna Szotkowska

Gość: Krzysztof Bodziony (dyrektor GOK w Podegrodziu)

Data emisji: 11.06.2019

Godzina emisji: 15.15

gs


Zobacz więcej na temat: folklor folk Anna Szotkowska

Czytaj także

Jak państwo może pomóc kulturze tradycyjnej?

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2015 19:00
– Uważam, że główną rolę w procesie podtrzymywania tej kultury powinny odgrywać samorządy – mówił Andrzej Kosowski, dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lasowiacy. Krótki opis ciekawego ludu i czemu winni etnografowie

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2016 08:55
Jan Stanisław Bystroń ponad 90 lat temu w publikacji „Ugrupowania etniczne ludu polskiego” napisał, że w obrębie Puszczy Sandomierskiej napotykamy „niewielką, ale ciekawą grupę powstałą stosunkowo późno jako produkt kolonizacji leśnej”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kapela Zastawnych: "Przy polce to ma się kurzyć"

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2018 18:00
O pogórzańskich weselach i zabawach opowiadali w "Źródłach" członkowie Kapeli Zastawnych z Brzostku, Jan Zastawny i Kazimierz Czech.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skarby z Archiwum Piotra Gana: Piotr Wójcik z Głuchowa

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2019 08:00
- Jak tylko słyszałem muzykę, to bym ją wprost zjadł, tak ją lubiłem! Uprosiłem ojca, żeby mi sprawił instrument, ale nie miał pieniędzy na skrzypce, więc powiedział, że sam spróbuje mi je zrobić - tak w archiwalnym nagraniu Piotra Gana opowiadał głuchowski prymista. 
rozwiń zwiń