X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zagroda Lachowska "Kubalówka" Krzysztofa Bodzionego

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2019 09:00
W audycji spotkanie z Krzysztofem Bodzionym, dyrektorem GOK w Podegrodziu, regionalistą, założycielem "Kubalówki" - niewielkiego muzeum, gromadzącego dawne sprzęty gospodarskie, ubiory, zegary, wyposażenie izby – wszystko to, co opowiada o historii i kulturze mieszkańców Podegrodzia.
Audio
  • Krzysztof Bodziony opowiada o powstaniu „Kubalówki” w Podegrodziu (Dwójka/Źródła)
Kubalówka
KubalówkaFoto: Anna Szotkowska

Proces odtwarzania zagrody rozpoczął się w 2000 roku. Pierwszy w zagrodzie pojawił się spichlerz. W 2003 roku przeniesiona do zagrody została chałupa zrębowa z 1858 roku. Większość renowacji wykonał sam założyciel – Krzysztof Bodziony, przy pomocy rodziny i mieszkańców wsi.

- Zaczęło się kilkanaście lat temu, kiedy znalazłem na strychu chomąto dla konia, trafiło mi się koło chałupy kawałek działki do kupienia i przeniosłem na to miejsce w 2001 roku kuźnię. Przewożenie trwało 2 dni. Chwilę później postawiliśmy sołek i na końcu chałupę, którą kupiłem od Józka Platy. Robiliśmy ją dwa tygodnie: trzech braci i trzech szwagrów i dwóch kolegów. Wszystko od zera. Chałupa datowana jest na 1858 rok i miała dwa gruntowne remonty: zaraz po wojnie w 1948 roku zmieniono strzechę, a w tej chałupie jeszcze do 1968 roku stały cztery krowy i byczek. Był również w środku piec i wyrko dla pastucha - opowiadał Krzysztof Bodziony, dyrektor GOK w Podegrodziu, regionalista i  założyciel „Kubalówki”.

Zapraszamy do odsłuchania audycji.

wnętrze  

***

Tytuł audycjiŹródła

Prowadziła: Anna Szotkowska

Gość: Krzysztof Bodziony (dyrektor GOK w Podegrodziu)

Data emisji: 11.06.2019

Godzina emisji: 15.15

gs


Zobacz więcej na temat: folklor folk Anna Szotkowska
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak państwo może pomóc kulturze tradycyjnej?

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2015 19:00
– Uważam, że główną rolę w procesie podtrzymywania tej kultury powinny odgrywać samorządy – mówił Andrzej Kosowski, dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lasowiacy. Krótki opis ciekawego ludu i czemu winni etnografowie

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2016 08:55
Jan Stanisław Bystroń ponad 90 lat temu w publikacji „Ugrupowania etniczne ludu polskiego” napisał, że w obrębie Puszczy Sandomierskiej napotykamy „niewielką, ale ciekawą grupę powstałą stosunkowo późno jako produkt kolonizacji leśnej”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kapela Zastawnych: "Przy polce to ma się kurzyć"

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2018 18:00
O pogórzańskich weselach i zabawach opowiadali w "Źródłach" członkowie Kapeli Zastawnych z Brzostku, Jan Zastawny i Kazimierz Czech.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skarby z Archiwum Piotra Gana: Piotr Wójcik z Głuchowa

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2019 08:00
- Jak tylko słyszałem muzykę, to bym ją wprost zjadł, tak ją lubiłem! Uprosiłem ojca, żeby mi sprawił instrument, ale nie miał pieniędzy na skrzypce, więc powiedział, że sam spróbuje mi je zrobić - tak w archiwalnym nagraniu Piotra Gana opowiadał głuchowski prymista. 
rozwiń zwiń