Śpiywy i bigle. U źródeł muzyki Górnego Śląska

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2019 16:00
W "Źródłach" o bogatych tradycjach muzycznych regionu rozmawialiśmy z członkami zespołu Krzikopa oraz organizatorami II Śląskiego Taborze w Ornontowicach, Katarzyną Dudziak i Mateusz Dyszkiewiczem.
Audio
  • Rozmowa z Katarzyną Dudziak i Mateuszem Dyszkiewiczem o muzyce Górnego Śląska (Dwójka/Źródła)
Kobiety w strojach górnośląskich.
Kobiety w strojach górnośląskich.Foto: Zbiory Narodowego Archiwum Cyfrowego

Krzikopa, laureat trzeciej nagrody w Konkursie Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja" 2019 "za współczesne odczytanie wielowiekowych tradycji Górnego Śląska", to gliwicko-chorzowska grupa folkowa, która podjęła się reintepretacji charakterystycznej, ale zapomnianej nieco muzyki.

Jako organizatorzy II Śląskiego Taboru w Ornontowicach poprzez spotkania adeptów muzyki wiejskiej ze starymi mistrzami chcą przywracać niestylizowane melodie, teksty, tańce, zwyczaje i obrzędy i przekazywać je w użytkowanie młodszym pokoleniom muzyków.

- Pierwsza odsłona wydarzenia była bardzo udana i chcemy to powtórzyć. Pomysł na zorganizowanie typowo śląskiego taboru towarzyszył nam od początku i chcemy poszerzać tę działalność. Dlatego w tym roku tabor nie dotyczy już tylko kultury Ornontowic, ale całej ziemi pszczyńskiej - mówiła w audycji Katarzyna Dudziak. 

Jak mówili goście "Źródeł", badanie i odkrywanie kultury i muzyki śląskiej jest dość trudne, bo niełatwo dotrzeć do jej nagrań. - Większość śląskich zespołów inspirowało się muzyką irlandzką, bałkańską, skandynawską, rosyjską czy nawet bliskowschodnią, ale rzadko kiedy zwracano się w stronę kultury regionu - tłumaczył Mateusz Dyszkiewicz. - Staramy się dotrzeć do jej źródeł. 

***

Tytuł audycji:  Źródła

Rozmawiał: Piotr Kędziorek

Goście: Katarzyna Dudziak i Mateusz Dyszkiewicz (zespół Krzikopa)

Data emisji: 14.06.2019

Godzina emisji: 15.15

at

Czytaj także

Muzyka Górnego Śląska na nowo

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2019 08:30
Gośćmi audycji byli Katarzyna Dudziak i Mateusz Dyszkiewicz z zespołu Krzikopa, czyli laureaci trzeciej nagrody w konkursie Nowa Tradycja za "współczesne odczytanie wielowiekowych tradycji Górnego Śląska".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Projekt SWADA - wizja innej historii

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2019 09:02
W czwartkowych "Źródłach" gościliśmy  w "Źródłach" laureata wyróżnienia w Konkursie Muzyki Folkowej Nowa Tradycja 2019.
rozwiń zwiń