X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Etnograficzna wyprawa na Kurpie

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2019 09:00
W "Źródłach" odwiedziliśmy Skansen w Nowogrodzie i przypomnieliśmy postać jego założyciela – Adama Chętnika. Posłuchaliśmy też archiwalnych radiowych nagrań muzyków i śpiewaków kurpiowskich z lat 70. XX wieku.
Audio
  • Etnograficzna wyprawa na Kurpie (Dwójka/Źródła)
Wnętrze kurpiowskiej chaty
Wnętrze kurpiowskiej chatyFoto: Z archiwum NAC

Co roku, w połowie czerwca w Nowogrodzie na nadnarwiańskiej skarpie, w sąsiedztwie skansenu, odbywają się Dni kultury Kurpiowskiej. To doskonała okazja, aby przysłuchać się śpiewom i przyjrzeć zachowanym eksponatom kultury Puszczy Zielonej. Urszula Kuczyńska, kierowniczka skansenu przypomniała postać Adama Chętnika.

- Adam Chętnik urodził się w Nowogrodzie, ukończył gimnazjum w Łomży i wyjechał do Petersburga gdzie tam zdał maturę. Studiował w Warszawie. Dużo wędrował po Kurpiach i obserwował ludzi i przedmioty. Zaczął je gromadzić. Swoją kolekcję około 1910 roku przekazał do Ostrołęki do Muzeum Regionalnego, która w czasie wojny uległa zniszczeniu. Gromadził muzealia dalej. Zakupił tereny po cegielni i na tym miejscu stoi teraz skansen z jego zbiorami, które stały się zaczątkiem Skansenu w Nowogrodzie. 

Adam Chętnik był również muzykiem. Zorganizował w skansenie kapelę, kóra grała na uroczystościach związanych z działalnością placówki. W muzeum jest również zebrana duża kolekcja instrumentów ludowych.

Zapraszamy do odsłuchania podcastu audycji.

***

Tytuł audycjiŹródła

Prowadziła: Anna Szotkowska

Gość: Urszula Kuczyńska, Jadwiga Chętnik (Skansen w Nowogrodzie)

Data emisji: 2.07.2019

Godzina emisji: 15.15

gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zagroda Lachowska "Kubalówka" Krzysztofa Bodzionego

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2019 09:00
W audycji spotkanie z Krzysztofem Bodzionym, dyrektorem GOK w Podegrodziu, regionalistą, założycielem "Kubalówki" - niewielkiego muzeum, gromadzącego dawne sprzęty gospodarskie, ubiory, zegary, wyposażenie izby – wszystko to, co opowiada o historii i kulturze mieszkańców Podegrodzia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śpiywy i bigle. U źródeł muzyki Górnego Śląska

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2019 16:00
W "Źródłach" o bogatych tradycjach muzycznych regionu rozmawialiśmy z członkami zespołu Krzikopa oraz organizatorami II Śląskiego Taborze w Ornontowicach, Katarzyną Dudziak i Mateusz Dyszkiewiczem.
rozwiń zwiń