X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Opowieści o zmorach, czarownicach, zaklęciach...

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2019 09:00
W "Źródłach" w bogaty świat magii i ludowych wierzeń wprowadziły nas autorki książki "Czary góralskie" - Urszula Janicka-Krzywda i Katarzyna Ceklarz.
Audio
Okładka książki
Okładka książkiFoto: materiały promocyjne

Magia mieszkańców gór została ujęta w opowieść o realnie istniejących i stosowanych do dziś praktycznych zabiegach górali podhalańskich i beskidzkich. „Czary góralskie” można czytać na wiele sposobów. Dzięki 237 hasłom dowiemy się między innymi, do czego służą zbierane w nocy magiczne zioła, jak zapewnić gospodarstwu dobrobyt, dlaczego w nocy powinniśmy unikać pożyczek, co leczyć czerwonym winem, herbatą lub popiołem z papierosa, a także dlaczego żebrakom warto rozdawać chleb i jak rozpoznać podpalacza.

- Górale wierzyli, że to, co ma związek i kontakt z sacrum, to nabiera magicznych właściwości. Gałązki z procesji chroniące dom i obejście przed złem są tego przykładem. Można było odebrać krowom zdrowie  wbijając w próg domostwa igłę - mówiła Katarzyna Ceklarz.

- Magia jest jednym z najstarszych przejawów kultury duchowej. W XIX wieku byłoby trudno człowiekowi żyć bez magii, wszyscy od dziecka byli w tym zanurzeni. Nie każdy jednak mógłby stać się magiem, najczęściej przekazywano sobie tajemną wiedzę w kręgu rodziny, ale nie zawsze - opowiadała w „Źródłach” autorka książki.

Jak wygladała magia u Hucułów opowiadała Urszula Janicka-Krzywda:

- Huculi przechowali bardzo ciekawy świat wierzeń, obrzędów i magii. Magia była związana z podstawą bytu Hucułów: hodowlą i pasterstwem. Rytm całego roku i życia Hucułów wyznaczał wypas zwierząt. Magia miała zabezpieczyć ludzi i zwierzęta przed niebezpieczeństwami, ale przede wszystkim przed czarami. Bardzo mocno widać w wierzeniach huculskich przeplatanie się świata przedchrześcijańskiego z chrześcijańskim. Klasyczna forma magiczna miesza się z imionami świętych chrześcijańskich.

- Podstawy magicznego myślenia huculskiego opierają się na dwóch głównych zasadach. Pierwsza zakłada, że podobne przyciąga podobne, że skutek podobny jest do przyczyny. Druga zasada twierdzi, że rzeczy, które były ze sobą w styczności nadal ze sobą działają. Ogromnie istotną rolę w magii odgrywała muzyka, dźwięki miały odstraszać złe siły, zło musiało uciec, nie mogło wyjść na połoninę ze stadami – mówiła Urszula Janicka-Krzywda.

Posłuchaliśmy też opowieści Tadeusza Zygadły o naprawianiu zepsutego mleka i gotowaniu płaczu.

Zapraszamy do odsłuchania podcastu audycji.

***

Tytuł audycjiŹródła

Prowadziła: Anna Szotkowska

Gość:  Urszula Janicka-Krzywda i Katarzyna Ceklarz (autorki książki)

Data emisji: 16.07.2019

Godzina emisji: 15.15

gs/materiały promocyjne


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wspomnienia z 12. festiwalu Ethno Port Poznań

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2019 16:13
W "Źródłach" podsumowaliśmy zakończony właśnie festiwal Ethno Port Poznań, przypomnieliśmy do tego rozmowy z Romualdem Jędraszakiem i muzykami Kapeli Wojciechowskiej z Wojciechowa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

XXIV Festiwal Wielu Kultur i Narodów "Z wiejskiego podwórza"

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2019 12:35
W piątkowych "Źródłach" odwiedzili nas Barbara Kozub-Samosiuk i Mirek Samosiuk i zaprosili na kultowy Festiwal "Z wiejskiego podwórza" w Czeremsze na Podlasiu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Etnokraków/Rozstaje - różnorodność, zabawa, taniec

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2019 08:00
W Krakowie trwa jeden z ważniejszych festiwali muzyki tradycyjnej, folkowej i muzyki świata w Polsce Etnokraków/Rozstaje. W "Źródłach" swoimi wrażeniami z festiwalu podzielił się Tomasz Janas - publicysta i krytyk muzyczny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwal w Kazimierzu okiem jurorki - dr Weroniki Grozdew-Kołacińskiej

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2019 10:00
W "Źródłach" rozmawialiśmy o młodych wykonawcach, kontynuacji i rekonstrukcji, także o Scenie Mistrzów - czyli o zmianach regulaminowych festiwalu.
rozwiń zwiń