REKLAMA

Wspomnienia z 12. festiwalu Ethno Port Poznań

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2019 16:13
W "Źródłach" podsumowaliśmy zakończony właśnie festiwal Ethno Port Poznań, przypomnieliśmy do tego rozmowy z Romualdem Jędraszakiem i muzykami Kapeli Wojciechowskiej z Wojciechowa.
Audio
Festiwal Ethno Port Poznań odbył się już po raz dwunasty.
Festiwal Ethno Port Poznań odbył się już po raz dwunasty.Foto: mat. pras.

- To była najlepsza w historii odsłona festiwalu - powiedziała w "Źródłach" Magdalena Tejchma o 12. już festiwalu Ethno Port Poznań. Miał on miejsce od 13 do 16 w stolicy Wielkopolski, w Centrum Kultury Zamek.

Wśród artystów znaleźli się Baul Meets Saz, Sofiane Saidi & Mazalda, Nooran Sisters czy Garifuna Collective i Lemma Souad Asla, a wśród polskich składów - Kapela Niwińskich, Koło Jana, Odpoczno, Kapela Brodów, Laboratorium Pieśni. Festiwal prezentował twórczość artystów muzyki world music, etno i folk. Niezapomnianym koncertom towarzyszyły potańcówki, spotkania, warsztaty, pokazy filmowe i wystawy. Które z wydarzeń zrobiły największe wrażenie? Szczegóły w nagraniu audycji.

W audycji przypomnieliśmy także rozmowę z dudziarzem Romualdem Jędraszakiem. - Jestem spadkobiercą muzyki dudziarskiej - wspominał. - W domu pana Stanisława Grocholskiego, który był budowniczym instrumentów, leżały w kącie za szafą dudy. Zainteresowałem się nimi. Grocholski zaczął mnie uczyć grać na samej przebierce. Stroiki dud są bardzo wrażliwe na wilgoć i suszyliśmy je w warsztacie na piecu. Potem, gdy sie poduczyłem, zabrał mnie na turniej, jako najmłodszego uczestnika. Miałem wtedy 11 lat - opowiadał muzyk w audycji.

Zapraszamy także do odsłuchania rozmowy z muzykami Kapeli Wojciechowskiej, Czesławem Zającem i Leszkiem Iwaniakiem.

***

Tytuł audycji: Źródła

Rozmawiała: Magdalena Tejchma

Goście: Czesław Zając, Leszek Iwaniak (członkowie Kapeli Wojciechowskiej), Romuald Jędraszak (dudziarz)

Data emisji: 17.06.2019

Godzina emisji: 15.15

at

Czytaj także

Baulowie, wędrowni mistycy z Bengalu

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2019 15:59
W audycji spotkaliśmy się z Krzysztofem Renikiem, który opowiedział o niezwykłej kulturze Baulów zamieszkujących Bengal. Posłuchaliśmy także ich oryginalnych nagrań z wytwórni Banglanatak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Śpiywy i bigle. U źródeł muzyki Górnego Śląska

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2019 16:00
W "Źródłach" o bogatych tradycjach muzycznych regionu rozmawialiśmy z członkami zespołu Krzikopa oraz organizatorami II Śląskiego Taborze w Ornontowicach, Katarzyną Dudziak i Mateusz Dyszkiewiczem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Swojskie festiwale o zasięgu regionalnym

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2019 11:00
O ich znaczeniu dla lokalnej społeczności porozmawialiśmy z prof. Piotrem Dahligiem, a Wanda Księżopolska opowiedziała o Powiślakach - Konkursie kapel i śpiewaków ludowych, odbywającym się w Maciejowicach od ponad ćwierćwiecza.
rozwiń zwiń