Globaltica - jedność w różnorodności

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2019 08:45
Gościem audycji był dyrektor artystyczny Festiwalu Globaltica 2019 w Gdyni, Piotr Pucyło. W "Źródłach" zapowiedzieliśmy koncerty oraz muzyków, którzy pojawią się podczas festiwalu: Gaye su Akyol z Turcji, Bombino z Nigru oraz Trio Abozekrys z Egiptu.
Audio
  • Dyrektor artystyczny Piotr Pucyło opowiada o Festiwalu Globaltica 2019 w Gdyni (Dwójka/Źródła)
plakat festiwalowy
plakat festiwalowyFoto: materiały promocyjne

Globaltica to wyjątkowe wydarzenie w letnim kalendarzu imprez kulturalnych. Głównym celem festiwalu jest pokazywanie wielokulturowości, zaznajamianie z odmiennymi tradycjami i religiami. 

-  Rozpoczęliśmy festiwal koncertem zespołu Trio Abozekrys. Wczoraj również otworzyliśmy wernisaż grafik mojego autorstwa pt. "GLOSSARY: Things in Instruments - Instruments in Things" - mówił w "Źródłach"  dyrektor artystyczny festiwalu, Piotr Pucyło. - Pojawił się też dodatkowy dzień koncertowy - koncert polskich artystów (Polish Showcase Day), na który zaprosiliśmy jako obserwatorów wielu ważnych przedstawicieli innych festiwali z całego świata. Wystąpią na naszej scenie: Burónka, Mehehe, Fifidroki, WoWaKin, Tęgie Chłopy i Krzikopa. Chcielibyśmy, aby dzień polski na stałe zagościł na Głobaltice.

Największą publiczność na festiwalu przyciągają zagraniczne znane zespoły. W tym roku na scenie głównej w Parku Kolibki występują: Odpoczno, Kalascima, Gaye su Akyol, Gyedu-Blay Ambolley, Ladama, San Salvador, Bombino i znany chyba wszystkim Boban Markovic Orkestar ze swoimi dęciakami. Co ważne, na festiwalu nie zobaczymy tych tradycji w "muzealnej" formie, zobaczymy raczej żywotność kulturowych inspiracji, odnajdziemy te obszary, gdzie kulturowe korzenie spotykają się ze współczesnością, gdzie to, co osadzone w tradycji, staje się pożądane we współczesnej kulturze. 

- Chcielibyśmy organizować ten festiwal jeszcze bardziej profesjonalnie. Nie chcemy go powiększać, wydaje nam się, że gdybyśmy go rozwinęli, to stracilibyśmy atmosferę na którą specjalnie przychodzi tu nasza publiczność. A publiczność przychodzi do nas po swoje własne odkrycia. Mamy tu niesamowite zielone miejsce z morska bryzą. Program, co roku bardzo ciekawy i publiczność pełną radości. To wszystko składa się na nasz festiwal – dodał Piotr Pucyło.

Festiwal potrwa do niedzieli. Zapraszamy do odsłuchania podcastu audycji.

***

Tytuł audycjiŹródła

Prowadził: Kuba Borysiak

Data emisji: 18.07.2019

Godzina emisji: 15.15

gs/materiały prasowe

Czytaj także

Tradycyjne melodie w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2019 13:15
We wtorkowych "Źródłach" zapowiedzieliśmy zbliżający się Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu, najważniejsze tego typu wydarzenie jednoczące artystów, badaczy i muzyków ludowych z całej Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kazimierskie Baszty rozdane!

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2019 11:52
W Kazimierzu Dolnym nad Wisłą zakończył się 53. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych. W "Źródłach" zaprezentowaliśmy zwycięzców konkursu w kategoriach: soliści śpiewacy, instrumentaliści, kepele, zespoł śpiewacze, Duży-Mały.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwal w Kazimierzu okiem jurorki - dr Weroniki Grozdew-Kołacińskiej

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2019 10:00
W "Źródłach" rozmawialiśmy o młodych wykonawcach, kontynuacji i rekonstrukcji, także o Scenie Mistrzów - czyli o zmianach regulaminowych festiwalu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dla miłośników Bałkanów - Festiwal Pannonica

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2019 09:10
W "Źródłach" zapowiedzieliśmy największy festiwal muzyki bałkańskiej w Polsce - Pannonica. Gośćmi audycji byli twórcy programu artystycznego tego wydarzenia: Ula Nowak i Wojtek Knapik.
rozwiń zwiń