Paweł Dąbkowski - radiowiec z muzyką w sercu

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2019 16:00
- Dzięki pracy w radiu i Kurpiom nauczyłem się szacunku do ludzi - mówił w audycji skrzypek z Łomży i prezenter Radia Nadzieja, który na 53. Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu zdobył II nagrodę w kategorii solistów instrumentalistów.
Audio
  • Paweł Dąbkowski, skrzypek z kapeli Miód na Serce, opowiada o muzyce ludowej Kurpi (Dwójka/Źródła)
Paweł Dąbkowski
Paweł DąbkowskiFoto: Kuba Borysiak PR

- Nie miałem tego szczęścia urodzić się na Kurpiowszczyźnie, ale mam to szczęście, że mogę czerpać z tamtejszej tradycji. Jestem na wpół Kurpiem i przyjmuję to jako obowiązek, żeby tę kulturę kultywować - mówił młody muzyk w audycji.

Zdradził, że jego fascynacja muzyką ludową zdrodziła się poprzez folkor i zainteresowaniem muzyką różnych regionów: - Odkryłem, że muzyka tradycyjna to nie jest choreografia czy kocerty ułożone w program, ale muzyka pod nóżkę, ludzie starsi, śpiewy falszywe i twardy kawałek chleba, nad którym trzeba pracować. W kulturze ludowej piękne jest to, że do człowieka starszego mówi się "mistrzu" - wiadomo, że można od niego czerpać.

W audycji opowiadał nie tylko o swoim radiowym czy muzycznym życiu, ale też muzycznym charakterze Kurpiowszczyzny i o tym, jak można najpełniej ją badać.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadził: Kuba Borysiak

Gość: Paweł Dąbkowski (muzyk ludowy)

Data emisji: 31.07. 2019

Godzina emisji: 15.15

at

Czytaj także

Polonez. Czego nie wiemy o najbardziej znanym polskim tańcu

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2019 15:30
- Zafascynowało mnie, że tak powszechny gatunek jest paradoksalnie tak nieznany - mówił w "Źródłach" Witold Broda z Kapeli Brodów, która zaprezentowała swoją najnowszą płytę "Polski, polonez, chodzony".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ludowe melodie od Łowicza po Kraków

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2019 15:30
W "Źródłach" tym razem skupiliśmy się wyłącznie na muzyce. Zabrzmiały pieśni i melodie z Łowickiego, Świętokrzyskiego, Krakowskiego i spod Babiej Góry.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wspomnienia z dawnej Łemkowszczyzny

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2019 15:50
W dniach 26-27 lipca w Ługach koło Strzelec Krajeńskich odbywa się 29. Łemkowska Watra. W audycji zaproszaliśmy słuchaczy na spotkanie z Łemkami mieszkającymi w tamtych okolicach.
rozwiń zwiń