X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Siła męskich grup śpiewaczych

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2019 15:55
W audycji spotkaliśmy się z członkami zespołu z Bukowej z Lubelszczyzny, wykonującym archaiczne i wciąż popularne w tamtym regionie kolędy życzące, a także wybraliśmy się w Pieniny na spotkanie z pieśniami Czarnych Górali.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Widya Amrin/Shutterstock.com

Męski Zespół Śpiewaczy z Bukowej zdobył na 53. Ogólnopolskim Festiwalu w Kazimierzu pierwszą nagrodę, powtórzają sukces z 2015 roku. 

- Zespół wywodzi się ze znanego zespołu mieszanego Jarzębina z Bukowej. Panowe z tego zespołu chcieli spróbować swoich sił w wersji męskiej a capell, i tak zaczęła się historia naszej grupy - tłumaczyli w audycji Krzysztof Malec i Jerzy Odrzywolski. 

Śpiewacy z Bukowej słyną z repertuaru, na który składają się kolędy życzące. Co to za kolędy? - Panowie śpiewają "do kobiety", to pieśni śpiewane tutaj w naszym regionie przez miejskich kolędników, życzących panienkom zamążpójścia. Pieśni zaczęrpnęliśmy od starszych osob z regionu, np. panii Julii Okoń. Postawiliśmy, że będziemy kontynuować tradycję kolęd życzących - mówili śpiewacy.


Członkowie Męskiego Zespołu Śpiewaczego z Bukowej i Magdalena Tejchma, Kazimierz Dolny, 2019. Członkowie Męskiego Zespołu Śpiewaczego z Bukowej i Magdalena Tejchma, Kazimierz Dolny, 2019.

W audycji słuchaliśmy także o pieśniach furmańskich  wykonywanych przez męską grupę śpiewaczą zespołu Dolina Popradu z Piwnicznej, czyli górali czarnych.

- Nazywamy siebie góralami nadpopradzkimi - czarnymi, ponieważ hodowano tu tylko czarne owce. To mały region, ale zachował swoją odrębność w gwarze, zwyczajach i przede wszystkim stroju - chodzimy w czarnych portkach - tłumaczył w audycji Piotr Maślanka  z zespołu Dolina Popradu - to nas najbardziej wyróżnia.

Muzycy za uratowanie i odtworzenie tego stroju otrzymaliy nawet nagrody, ich grupa zalicza się do zespołów autentycznych: przedstawiających nie tylko muzykę, ale i obrzędy, zwyczaje, autentyczną tradycję. Do tradycji zaliczają się właśnie pieśni furmańskie.

- Te pieśni dotyczą umiejętności obchodzenia się z koniem i pracy z nim. Posiadanie konia było wyznacznikiem wyższego statusu społecznego. Ale że nasz region wciśnięty był między inne, większe, to w naszej muzyce dużo jest różnych naleciałości. Mamy np. krakowiaki sądeckie, polski, ale i czardasze - do tego różne melodie i nazewnictwo - opowiadał Piotr Maślanka. 


Młodzi górale nadpopradzcy, lata 20. Młodzi górale nadpopradzcy, lata 20.

***

53. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych

Kategoria: Zespoły śpiewacze

Baszta dla Grupy Śpiewaczej Mężczyzn z Czarni, woj. mazowieckie

Sześć równorzędnych I nagród:

Zespół „Pogranicze” z Szypliszk, woj. podlaskie

Zespół „Zamszanki” z Zamchu, woj. lubelskie

Męski Zespół Śpiewaczy z Bukowej, woj. lubelskie

Zespół „Rodyna” z Dubiażyna, woj. podlaskie

Męska Grupa Śpiewacza Regionalnego Zespołu „Dolina Popradu” z Piwnicznej Zdroju, woj. małopolskie

Zespół „Babeczki” z Zawitały, woj. lubelskie

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Goście: Jerzy Odrzywolski, Krzysztof Malec (Męski Zespół Śpiewaczy z Bukowej), Piotr Maślanka (muzyk zespołu Dolina Popradu z Piwnicznej), 

Data emisji: 9.08.2019

Godzina emisji: 15.15

at


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Swojskie festiwale o zasięgu regionalnym

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2019 11:00
O ich znaczeniu dla lokalnej społeczności porozmawialiśmy z prof. Piotrem Dahligiem, a Wanda Księżopolska opowiedziała o Powiślakach - Konkursie kapel i śpiewaków ludowych, odbywającym się w Maciejowicach od ponad ćwierćwiecza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Procesje Bożego Ciała w tradycji

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2019 09:20
O tradycjach Bożego Ciała i dni w okolicach tego święta opowiadali m.in. Antoni Taczanowski i Janina Chmiel. O tym co robiono w przednówek i czym były "'dni krzyżowe" opowiadała Zofia Wydro z Zespołu Obrzędowego Lasowiaczki z Baranowa Sandomierskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dawni i obecni muzykanci ze Świętokrzyskiego

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2019 14:59
- Stefan Ostrowski to był bardzo mądry człowiek, świetnie wykształcony w muzyce ludowej, a grał muzykę zastolną - wspominał w audycji swojego mistrza skrzypek Edward Gola z Sędziszowa. 
rozwiń zwiń