X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Procesje Bożego Ciała w tradycji

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2019 09:20
O tradycjach Bożego Ciała i dni w okolicach tego święta opowiadali m.in. Antoni Taczanowski i Janina Chmiel. O tym co robiono w przednówek i czym były "'dni krzyżowe" opowiadała Zofia Wydro z Zespołu Obrzędowego Lasowiaczki z Baranowa Sandomierskiego.
Audio
  • Antoni Taczanowski, Janina Chmiel i Zofia Wydro opowiadają o dawnych zwyczajach związanych ze świętem Bożego Ciała (Dwójka/Źródła)
Boże Ciało. Procesja
Boże Ciało. ProcesjaFoto: Shutterstock

 Boże Ciało obchodzimy dziesięć dni po Zielonych Świątkach, a początki tego święta jako święta kościelnego datujemy na wiek XIII. W Polsce Boże Ciało obchodzimy od pierwszej połowy wieku XV i zawsze było to połączenie tradycji kościelnej i tradycji ludowej. Święto to kojarzy się z procesją podczas której wierni obchodzą ołtarze znajdujące się przy ulicach miast i wsi. Jednak nie zawsze tak było. Niegdyś procesja nie wychodziła poza mury kościoła, a wierni obchodzili ołtarze znajdujące się przy kościele. Wybór pięknie udekorowanych ołtarzy nie był przypadkowy, znajdują się one przy figurkach, krzyżach przydrożnych, domach. Dawniej przy ołtarzach rozkładano chodnik, wieszano obrazy świętych i pamiętano o przystrojeniu ołtarza listkami, ziołami i witkami brzozowymi. Dawniej wierzono, że gałązki te mają ogromną moc.

O procesjach i wiankach tak opowiadał w archiwalnych nagraniach z lat 80. Antoni Taczanowski:

- Na święto Bożego Ciała jest wielki ruch z wiankami. Wiją panny po domach, wiją i starsze gospodynie ze wszystkich ziołów jakie najbardziej pachną. Będą to: macierzanka, rozchodnik, rosiczka, nawrotka, lubczyk i skrzyp. Skrzyp ususzony, kruszony ma oddalać od zagrody chmury, grady i różne klęski grożące rolnikowi. Oprócz tego wianeczki te wieszano w oknach, nad obrazami, wszędzie gdzie ludzie się poruszają, bo te wianki na mieszkańców domu mają szczególną łaskę boską ściągać. W każdej chałupie na wsi wisi wianek i służą one do różnych pobożnych czynności.

W "Źródłach" posłuchaliśmy także pieśni na Boże Ciało i na oktawę tego święta. 

Zapraszamy do odsłuchania podcastu audycji.

***

Tytuł audycji: Źródła

Rozmawiała: Magdalena Tejchma

Goście:  Antoni Taczanowski, Janina Chmiel, Zofia Wydro (regionaliści)

Data emisji: 20.06.2019 

Godzina emisji: 15.15


gs


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Morawski strój ludowy

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2019 06:50
Morawski strój ludowy z wiejskiego krajobrazu pogranicza śląsko-morawskiego zniknął kilka lat temu wraz ze śmiercią ostatnich, noszących go na co dzień, mieszkanek. Staje się reliktem oglądanym tylko w nielicznych domach, gdzie trzymany jest z sentymentu, w muzeach oraz przy okazji wydarzeń regionalnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiejskie orkiestry dęte Roztocza Gorajskiego

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2019 11:30
W audycji przypomnieliśmy muzykę wiejskich orkiestr dętych okolic Goraja. Niegdyś działające w prawie każdej wiosce, dziś ograniczają się praktycznie do dwóch - słynnej orkiestry ze Zdziłowic oraz skupiającej muzyków pozostałych, nieistniejących już grup, Gminnej Orkiestry Dętej w Goraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śpiywy i bigle. U źródeł muzyki Górnego Śląska

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2019 16:00
W "Źródłach" o bogatych tradycjach muzycznych regionu rozmawialiśmy z członkami zespołu Krzikopa oraz organizatorami II Śląskiego Taborze w Ornontowicach, Katarzyną Dudziak i Mateusz Dyszkiewiczem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Jaworski - dobre uszy i smykałka do grania

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2019 09:35
- Zrobiłem kiedyś skrzypce z dechy, struny były druciane, z linii elektrycznych, co po Niemcach zostały. Struny robiłem sam. Dobrze to brzmiało - mówił skrzypek Jan Jaworski.
rozwiń zwiń